Naujienos Anonsai Repertuaras   Cinema fb Pirk DVD Topai Apie Cinema.lt Paslaugos Reklama
Reklama
 
Filtruoti repertuarą pagal
           
PATKPŠSSav.
Lankytojų reitingas: (balsavo:)
Uždaryti
Jūs esate -  balsuotojas
Jūs įvertinote -  balais
Uždaryti
Uždaryti
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Plačiau apie festivalį
Visi festivaliai
Rašyti komentarą

Artėja prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“. Šiemet jis vyks sausio 21 – vasario 6 d. Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Klaipėdoje; pirmą kartą apsilankys Šiauliuose ir Alytuje. Prancūzų kultūros centro jau šeštą kartą organizuojamas renginys kvies savo žiūrovus tikėti viltimi, nelikti abejingais svetimam skausmui, priimti kitoniškumą.

Pagrindinėje programoje dvylika pastaraisiais metais sukurtų filmų. Festivalį atidarys rašytojo Xabi Molia debiutinė juosta „Aštuoni bandymai atsitiesti“, kurią pristatyti atvažiuos pagrindinio vaidmens atlikėja – aktorė Julie Gayet. Išvysime ir žinomų autorių darbus: François Ozon filmą „Prieglobstis“, Tony Gatlifo istorinę dramą „Laisvė“.

Šiemet programą praturtins trys belgų filmai. Režisierės Marion Hänsel neįprastos stilistikos vizualinė odė „Juodasis vandenynas“ ir tarptautinio pripažinimo susilaukusi  skaudaus turinio juosta „Nelegalu“ (rež. Olivier Masset-Depasse). Belgiško humoro dozė žiūrovų laukia juodojoje komedijoje „Nužudyk mane, prašau“ (rež. Olias Barco), kurioje savižudybė – tik paprasta medicininė procedūra.

Kokios Juodojo žemyno aktualijos jaudina prancūzų režisierius ir išeivius, atsigręžiančius į gimtinę? Specialiojoje programoje „Afrikos aidai“ išvysime penkis filmus: tarp jų – Afrikoje užaugusios ir ten įkvėpimo besisemiančios režisierės Claire Denis naujausią juostą „Balta medžiaga“; daug karštų diskusijų Prancūzijoje sukėlusią kostiuminę dramą „Juodoji Venera“ (rež. Abdellatif Kechiche). Linksma gaida suskambės dokumentinis muzikinis filmas „Benda Bilili!“ (rež. Renaud Barret ir Florent de la Tullaye), pasakojantis apie gatvės muzikantų iš Kongo Demokratinės Respublikos sėkmės istoriją Europoje.

Šių metų retrospektyva skirta vienai ryškiausių šiuolaikinio prancūzų kino žvaigždžių: aktorei Sandrine Bonnaire. Prisiminsime jos pirmus žingsnius kine – Maurice‘o Pialat filme „Už mūsų meilę“, kultines juostas: „Bastūnė“ (rež. Agnés Varda) ir „Ceremonija“ (rež. Claude Chabrol), susipažinsime su Lietuvoje mažiau žinomais filmais, kuriuose suvaidino ši žavi asmenybė. Taip pat išvysime Bonnaire režisūrinį debiutą – dokumentinę juostą apie aktorės seserį autistę „Jos vardas Sabina“.

Žiūrovams paruoštos ir kelios trumpametražinės staigmenos. Jos „suporuotos“ su pilno metro filmais dėl panašios tematikos arba todėl, kad tai to paties autoriaus darbas.

„Žiemos ekranai“ 2011 kviečia žiūrovus atpažinti save spalvinguose festivalio filmų personažuose ir pasisemti įkvėpimo iš gyvenimo, užfiksuoto juostų kadruose.
 
Datos ir vietos:

VILNIUJE

sausio 21-23 d. kino centre „Forum Cinemas Vingis“

sausio 24-30 d. kino teatre „Pasaka“ ir „Skalvijos“ kino centre

KAUNE

sausio 28-30 d. M. Žilinsko dailės galerijoje

PANEVĖŽYJE

vasario 4-6 d. kino centre „Garsas“

KLAIPĖDOJE

vasario 4-6 d. Klaipėdos universiteto Menų fakultete

ŠIAULIUOSE

vasario 3-4 d. Šiaulių dailės galerijoje

ALYTUJE

vasario 5-6 d. kino teatre „Dainava“

FESTIVALIO PROGRAMA

Festivalio atidarymo filmas:

Aštuoni bandymai atsitiesti / Huit fois debout

Rež. Xabi Molia; Akt. Julie Gayet, Denis Podalydès, Mathieu Busson, Kevyn Franchon
Komiška drama / Prancūzija, 2009 / 102’ / originalo kalba: prancūzų, subtitrai: lietuvių k.

Elza mėgina susirasti rimtą darbą, kad galėtų atgauti mažamečio sūnaus globą. Matjė – Elzos kaimynas, taip pat bedarbis. Nors šis vienišius labai išradingai prisistato darbdaviams, nepasisekę darbo pokalbiai tapo jo kasdiene rutina. Tačiau Matjė džiaugiasi laisvalaikiu ir leidžia jį miške, šaudydamas iš lanko. Iš pradžių Elzai jis atrodo beprotis, bet po truputį tarp jų užsimezga draugystė. Kol „normalūs“ žmonės dirba, Elza su Matjė laksto po mišką, kaip indėnus žaidžiantys vaikai.

 

Specialioji programa Afrikos aidai:

Šaukiantis žmogus / Un homme qui crie

Rež. Mahamat Saleh Haroun; Akt. Youssouf Djaoro, Diouc Koma, Emile Abossolo M‘Bo
Drama / Prancūzija, 2010 / 92’ / originalo kalba: prancūzų, arabų, subtitrai: lietuvių k.

Šių dienų Čadas. Šešiasdešimtmetis Adamas, pirmasis šalies plaukimo čempionas, dirba viešbučio baseino prižiūrėtoju. Vieną dieną nauja savininkė nusprendžia, kad Adamui laikas perleisti savo darbo vietą sūnui Abdeliui. Šalyje siautėja sukilėliai. Vyriausybė ragina visus piliečius prisidėti prie kovos piniginiu mokesčiu arba atiduoti į kariuomenę vaiką. Vienintelis Adamo turtas – jo sūnus.

Balta medžiaga / White Material, N-16

Rež. Claire Denis; Akt. Isabelle Huppert, Christophe Lambert, Isaach de Bancolé, Nicolas Duvauchel
Drama / Prancūzija, 2009 / 102’ / originalo kalba: prancūzų, subtitrai: lietuvių k.

Kažkur Afrikoje siaučia pilietinis karas. Prancūzė Marija, šiame krašte su šeima gyvenanti jau seniai, nieku gyvu nenori išvykti. Jos kavos plantacijos liktų be priežiūros kaip tik per derliaus nuėmimą. Padėtis aštrėja, o baltaodžių situacija darosi vis pavojingesnė, bet Marija nesutinka palikti namų. Tačiau ir namuose situacija nebevaldoma. Marijos sūnų užpuola karingai nusiteikę vaikai. Daugėja ženklų, kad grėsmė jau čia pat.

Rojaus paukščiai / Après l’océan

Rež. Eliane de Latour; Akt. Fraser James, Marie-Josée Crose, Djédjé Apali, Sara Martins
Drama / Prancūzija, 2008 / 108’ / originalo kalba: prancūzų, anglų, subtitrai: lietuvių k.

Šadas ir Otas, du draugai iš Dramblio Kaulo Kranto, iškeliauja į Europą laimės ieškoti. Jie – kovotojai, jų tikslas – grįžti nugalėtojais. Otas labai greit sulaikomas ir parsiunčiamas namo tuščiom rankom. Bendruomenė jį atstumia kaip niekam tikusį. Šadas savo kelyje sutinka prancūzę Tango. Užsimezgusi keista draugystė įkvepia juos abu naujiems žygiams. Po kelerių metų Šadas grįžta į gimtinę turtingas.

Juodoji Venera / Vénus noire, N-16

Rež. Abdellatif Kechiche
Istorinė drama / Prancūzija, 2010 / 159’ / originalo kalba: prancūzų, anglų ir kt., subtitrai: lietuvių k.

XIX amžiaus pradžia. Sardži iš Pietų Afrikos su savo šeimininku Sezaru atvyksta į Europą. Londone Sezaras verčia savo vergę linksminti minią, pristatydamas ją kaip pabaisą karnavaliniuose spektakliuose. Paryžiuje Sardži laukia ne tik pasirodymai gatvėje, bet taip pat prabangūs salonai ir viešnamiai. Jos įspūdingas formas studijuoja Karališkoji medicinos akademija. Juodoji Venera Europoje paverčiama pajuokos, geismo ir tyrimų objektu.

Benda Bilili! / Benda Bilili!

Rež. Renaud Barret, Florent de La Tullaye
Muzikinis dokumentinis filmas / Prancūzija, 2010 / 85’ / originalo kalba: prancūzų ir lingala, subtitrai: anglų k., lietuvių k.

Tai muzikos grupės „Staff Benda Bilili“ sėkmės istorija. Susibūrę Kinšasos gatvėse benamiai ir luošiai svajojo išgarsėti savo šalyje, o jei dangus bus palankus, savo dainomis ir šokiais pakerėti platųjį pasaulį. Tokios svajonės atrodė sunkiai įgyvendinamos, nes kiekvieną dieną šie muzikantai turėjo kovoti už būvį. Dokumentiniame filme užfiksuotos penkerių metų kelio į šlovę akimirkos. Šiandien „Staff Benda Bilili“ koncertuoja garsiausiuose pasaulio muzikos festivaliuose.

 

Kiti programoje esantys filmai:

Laisvė / Liberté

Rež. Tony Gatlif; Akt. Marc Lavoine, Marie-Josée Crose, James Thiérée, Rufus, Carlo Brandt
Drama / Prancūzija, 2009 / 111’ / originalo kalba: prancūzų, romų, subtitrai: anglų k., lietuvių k.

Antrojo pasaulinio karo metai. Čigonų karavanas atkeliauja į mažą Prancūzijos miestelį. Miestelio meras ir veterinaras Teodoras ima juos globoti, o mokytoja panelė Landi pasirūpina, kad čigonų vaikai galėtų lankyti mokyklą. Tačiau klajoklių laisvei kyla vis didesnis pavojus. Viši režimui pavaldi policija ir gestapas uždraudžia nomadinį gyvenimo būdą, čigonai uždaromi už grotų. Kad išlaisvintų draugus, Teodoras perleidžia jiems seną namą, bet čigonai nepratę gyventi tarp sienų.

Nelegalu / Illégal

Rež. Olivier Masset-Depasse; Akt. Anne Coesens, Esse Lawson, Christelle Cornil, Gabriela Perez
Drama / Belgija, 2010 / 95’ / originalo kalba: prancūzų, rusų, subtitrai: anglų k., lietuvių k.

Tania ir jos keturiolikmetis sūnus Ivanas – nelegaliai Belgijoje gyvenantys rusai. Moteriai sunku apsiprasti su savo statusu. Ji gyvena baimėje. Vieną dieną policijos pareigūnai paprašo Tanios parodyti dokumentus. Sūnui pavyksta pasprukti. Tania sulaikoma ir uždaroma į specialų centrą pabėgėliams ir nelegaliems imigrantams. Moteris slepia savo tapatybę ir tikisi, kad nebus išsiųsta iš šalies. Svarbiausias jos tikslas – grįžti pas sūnų.

Prieglobstis / Le Refuge

Rež. François Ozon; Akt. Isabelle Carré, Louis-Ronan Choisy, Pierre Louis-Calixte, Melvil Poupaud
Drama / Prancūzija, 2009 / 90' / originalo kalba: prancūzų, subtitrai: lietuvių k.

Musa ir Luisas - jauni, gražūs, turtingi. Jie myli vienas kitą. Tačiau narkotikai vis labiau temdo šios poros kasdienybę. Kartą Luisas susileidžia mirtiną dozę kokaino. Po jo mirties Musa sužino, kad laukiasi. Ji nusprendžia išsaugoti kūdikį, nepaisydama Luiso tėvų nepritarimo. Norėdama atsiriboti nuo seno gyvenimo ir ieškodama vidinės ramybės, Musa apsistoja atokioje viloje prie jūros. Neužilgo pas ją apsilanko Luiso brolis.

Nužudyk mane, prašau / Kill me, please, N-14

Rež. Olias Barco; Akt. Aurélien Recoinq, Virgile Bramly, Daniel Cohen, Virginie Efira
Juodoji komedija / Belgija, 2010 / 95’ / originalo kalba: prancūzų, subtitrai: angų k., lietuvių k.

Daktaro Kriugerio klinika gauna vyriausybinę paramą, kad pagelbėtų savižudžiams. Nuo šiol savižudybė nebebus vienišo žmogaus tragedija, o tiesiog medicininė procedūra. Pas daktarą Kriugerį plaukia minios pacientų, su kuriais jis aptaria jų sprendimo pasitraukti iš gyvenimo motyvus. Prieš operaciją išpildomi paskutiniai savižudžių norai. Dėl neįprastų paslaugų klinika netrunka užsitraukti kaimyninio kaimelio gyventojų nemalonės.

Mintimis toli / La tête ailleurs

Rež. Frédéric Pelle; Akt. Nicolas Abraham, Jade Phan-Gia, Jean-François Gallotte, Anaïs Demoustier
Drama / Prancūzija, 2010 / 83’ / originalo kalba: prancūzų, subtitrai: lietuvių k.

Patrikas jau daug metų dirba kazino krupjė, miestelyje prie jūros. Jo didžiausia svajonė – iškeliauti. Ne šiaip atostogoms į egzotinę šalį, bet į ilgą ir rimtą kelionę. Galbūt netgi aplink pasaulį. Tokios kelionės nesuimprovizuosi, viskas turi būti apgalvota iki menkiausių smulkmenų. Pirmiausia Patrikas nusiperka didelį raudoną lagaminą. Perskaito krūvas knygų ir žurnalų, mokosi užsienio kalbų. Taip bėga metai...

Juodasis vandenynas / Noir Océan

Rež. Marion Hänsel; Akt. Nicolas Robin, Adrien Jolivet
Drama / Belgija, 2010 / 90’ / originalo kalba: prancūzų, subtitrai: lietuvių k.

Filme pasakojamos kelios savaitės iš vaikinų, tarnaujančių Prancūzijos karo jūrų laivyne, gyvenimo. Jų misija – vykdyti branduolinius sprogdinimus Mururoa atole, Ramiajame vandenyne. Jaunuoliai nesusimąsto apie grėsmę, kurią šie bandymai kelia planetai. Uždaroje laivo erdvėje ir negyvenamoje saloje jie jaučiasi vieniši ir niekam nereikalingi. Toli nuo namų ir nuo šeimų vaikinai grimzta į liūdesį. Jie neturi kam atsiverti; disciplinuotoje ir agresyvioje aplinkoje draugystės mezgasi sunkiai.

 

Sandrine Bonnaire filmų retrospektyva

Už mūsų meilę, rež. Maurice Pialat
Bastūnė, rež. Agnès Varda
Puritonė, rež. Jacques Doillon
Ponas Yras, rež. Patrice Leconte
Ceremonija, rež. Claude Chabrol
Panelė, rež. Philippe Lioret
Jos vardas Sabina, rež. Sandrine Bonnaire
Žaidėja, rež. Caroline Bottaro

 

Trumpo metro filmai

„Tiesa ar drąsa“ („porininkas“ - to paties režisieriaus drama „Prieglobstis“)
Action vérité
Rež. François Ozon
Prancūzija, 1994 m., 4 min. Kaip pereinama iš vaikystės į paauglystę? Žaidžiant žaidimą „Tiesa ar drąsa“. Jaunimas mėgsta šį intymų vakarėlių žaidimą. Jei paklaustas: „tiesa ar drąsa“? žaidėjas atsako: „tiesa“, jam užduodamas provokuojantis klausimas. Jei žaidėjo pasirinkimas: „drąsa“, jis turi atlikti drąsią užduotį.

„Nelegalai“ („porininkas“ - Olivier Masset-Depasse’o drama „Nelegalu“)
100 papiers
Rež. Gérard Ollivier
Prancūzija, 1998 m., 1 min.

„Nuosprendis išsiųsti iš šalies“, „nuosprendis išsiųsti iš šalies“... Tokių blankų spausdinimo mašina niekad nesustoja. Ji nerūdija, nes nuolat veikia. Jos dažai neuždžiūna, nes be atvangos lieja tuos pačius žodžius, kurie nulemia imigrantų likimą. Prancūzų kalba „nelegalai“ (sans-papiers) skamba taip pat, kaip „šimtas dokumentų“ (100 papiers).

„Varna“ („porininkas“ – to paties režisieriaus drama „Mintimis toli“)
Le corbeau
Rež. Frédéric Pelle
Prancūzija, 2001 m., 9 min.

Pensininkų pora gyvena tykų gyvenimą, kol vieną dieną pas juos atskrenda varna. Ji sujaukia senukų kasdienybę. Filmas sukurtas pagal Stépheno Dixono novelę „Varnos“.

„Balti paukščiai, juodi paukščiai“ („porininkas“ - Mahamat-Saleh Haroun‘o drama iš specialiosios programos „Afrikos aidai“ : „Šaukiantis žmogus“)
Les oiseaux blancs, les oiseaux noirs
Rež. Florence Miailhe
Prancūzija, 2002 m., 4 min.

Šis filmas perpasakoja afrikietišką pasaką. Balti paukščiai – geros mintys ir geri žodžiai, o juodi – atvirkščiai. Kas kitam siunčia „baltus paukščius“, tokių ir pats sulaukia.

„Kitoks miestas“ („porininkas“ - Renaud Barret’o et Florent de la Tullaye muzikinis dokumentinis filmas iš specialiosios programos „Afrikos aidai“: „Benda Bilili!“)
D’une cité l’autre
Rež. Hélène Moinerie
Prancūzija, 2001 m., 4 min.

Šis eksperimentinis filmukas kviečia žiūrovą apsilankyti spalvingame mieste vakarų Afrikoje. Čia gatvė gyvena šokio ritmu. Šoka jauni ir seni, džembė būgnelių ritmas išjudina kiekvieną.


Festivalio įvikio aprašymas aplankytas kartų: 790
1998-2018 e-Space™, kontaktams: info@cinema.lt  www.cinema.lt   maistasinamus.lt