Naujienos Anonsai Repertuaras   Cinema fb Pirk DVD Topai Apie Cinema.lt Paslaugos Reklama
Reklama
 
Filtruoti repertuarą pagal
           
PATKPŠSSav.
Lankytojų reitingas:(balsavo:)
Uždaryti
Jūs esate -  balsuotojas
Jūs įvertinote -  balais
Uždaryti
Uždaryti
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Plačiau apie festivalį
Visi festivaliai
Rašyti komentarą

9-asis dokumentinių filmų festivalis kvies atpažinti save kitame

Į įprastą filmų žiūrėjimo ritmą kino žiūrovus jau devintus metus grąžins Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF‘12). Rugsėjo 20-30 d. jis įsilies į kino festivalių tirštą rudens sezoną. Festivalio programoje - per 30 rinktinių dokumentinių filmų iš viso pasaulio, susitikimai su jų autoriais, kino meistriškumo dirbtuvės ir specialūs renginiai. Festivalis viešės Vilniaus „Skalvijos" kino centre bei kino teatre „Pasaka".

Šiemet šūkį „Atpažink save kitame!" pasirinkę festivalio organizatoriai siūlys pažvelgti į save kito akimis, koncentruosis į asmeniškus žmonių pasaulius, sieks išryškinti jų subjektyvumą ir ieškos sąlyčio taškų su mūsų pasauliais.

„Šiųmetiniai VDFF filmai išskirtinai netikėti, o kartu atpažįstami. Tarsi matytum save tą patį, bet vis kitą. Tarsi save iš naujo pažintum kituose. Kas anksčiau galėjo šokiruoti, būti nepriimtina, žiūrint filmą tampa savaip artima, paaiškinama, suprantama. Tai suteikia savęs pažinimo, atradimo džiaugsmą", - VDFF'12 filmus pristato Sonata Žalneravičiūtė, festivalį rengiančio „Skalvijos" kino centro programų koordinatorė.

Pagrindinėje festivalio programoje dokumentinio kino gerbėjai šiemet išvys devynetą ryškiausių 2011-ųjų filmų. Iš Pietų Korėjos kilęs dokumentininkas Yi Seung-jun atvers jauno vyro, nuo vaikystės gyvenančio tylos ir tamsos apsuptyje, pasaulį („Sraigių planeta"), Helena Třeštíková, jau pažįstama festivalio žiūrovams iš rodytų „Katkos" (2010) bei „René" (2008) portretų, įsileis į 37 metus filmuoto Honzos gyvenimą („Asmeninis pasaulis"). Kaip keičiasi dviejų žmonių jausmai ir santykiai, kai jie įteisinami santuoka, klausia vokiečiai Levinas Peteris bei Elza Kremser („Pažadas"), o britas James Bluemelis ieško atsakymų apie prievarta grįstų santykių prigimtį („66 mėnesiai").

Vienatvę ir visuomenės nuošalę pasirinkusiųjų portretus jautriai lipdo britas Benas Riversas („Dveji metai jūroje") ir argentinietis Jorge Gaggero („Montenegro"). Izraelio režisierius Chanoch Zeevi kviečia akistatai su Hitlerio parankinių palikuonimis („Hitlerio vaikai"), o olandai - pažinčiai su ilgametėmis Amsterdamo Raudonųjų žibintų kvartalo darbuotojomis („Susipažinkite su Fokens"). Prieš „Hitlerio vaikų" seansą „Skalvijoje" bus parodytas 7 minučių trukmės „Sugrįžimas" (rež. Krzysztof Kadłubowski, 2010). Tai 2010 m. balandį lėktuvo katastrofoje žuvusio Lenkijos prezidento ir kitų aukštų Lenkijos pareigūnų laidotuvių ceremonijos repeticija.

Specialiąja festivalio programa „Bitnikai kelyje" VDFF organizatoriai šiemet atlieps visame pasaulyje minimas 90-ąsias Jacko Kerouaco gimimo metines. „Palūžusios kartos" (beat generation) laikotarpį rekonstruos 4 programos filmai, kurių centre - pats J. Kerouacas („Jacko Kerouaco Amerika", rež. John Antonelli, 1985) ir jo studijų draugai Allenas Ginsbergas („Alleno Ginsbergo gyvenimas ir laikai", rež. Jerry Aronson, 1993) bei Villiamas S. Burroughsas („William S. Burroughs: iš vidaus", rež. Yony Leyser, 2010). Programos filmus apibendrina režisierius Chuckas Workmanas („Ištakos: bitnikų ir „palūžusiosios kartos" istorija", 1999).

Šių metų VDFF retrospektyva bus skirta festivalio organizatorių kantriai ketverius metus kviestam Viktorui Kosakovskiui. Tai vienas garsiausių Rusijos kino kūrėjų ir vienas reikšmingiausių dokumentinio kino režisierių, pelnęs per šimtą apdovanojimų tarptautiniuose bei nacionaliniuose festivaliuose. VDFF žiūrovai ne tik išvys visus jo filmus, bet ir patys galės pabendrauti su šiuo ypatingu kūrėju. Besidomintiems dokumentinio kino kūrimu V. Kosakovskis ves kūrybines kino dirbtuves.

Kartu su V. Kosakovskio retrospektyva į festivalį taip pat atkeliauja filmas apie naujausio V. Kosakovskio darbo „Tegyvuoja Antipodai" („¡Vivan las Antipodas!", 2011) kūrimą. Tai Čilės režisieriaus Carloso Kleino kūrinys „Kur skraido kondorai" (2012), pažymėsiantis festivalio pradžią.

Konkursinėje programoje jau penktą kartą varžysis tuzinas naujausių estų, latvių bei lietuvių filmų. Kam atiteks prizai už geriausią Baltijos šalių dokumentinį filmą, rugsėjo 29 d. VDFF uždarymo metu paskelbs tarptautinė žiuri. Kazickų šeimos fondas laureatus apdovanos piniginėmis premijomis; simpatijų prizą lietuviškam programos filmui įteiks žurnalo „Moteris" redakcija.

11 dienų truksiančią VDFF žiūrovų kelionę po dokumentikos pasaulį užbaigs jauno lietuvių režisieriaus Tomo Smulkio premjera „Rojaus beieškant" (2012).

Daugiau informacijos apie festivalį svetainėje www.vdff.lt

 

 „Skalvijos" kino centro VDFF programa

 Pagrindinė programa

 

Sugrįžimas"

„Powroty"

Rež. Krzysztof Kadłubowski

(Lenkija, 2010, be teksto, 7 min.)

21 d. - 16.30

 Migloje ryškėja Varšuvos oro uosto nusileidimo tako kontūrai, o Lenkijos armijos Garbės sargyba laukia, kada galės iškilmingai pasitikti atvykstančiuosius. Tik šįkart pasitikti nėra ko. Skambant F. Chopino „Laidotuvių maršui" nematomos minios apsuptyje kareiviai neša nematomus karstus.

Trumpametražis filmas įamžina 2010 m. balandžio 10 d. - vieną reikšmingiausių ir skaudžiausių datų modernios Lenkijos istorijoje. Tądien netoli Smolensko sudužus lėktuvui žuvo visi 96 juo skridę žmonės, tarp kurių buvo ir Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis su žmona, vykę paminėti 70-ųjų Katynės žudynių metinių.

2012 m. tarptautiniame dokumentiniame filmų festivalyje „ZagrebDox" - didysis prizas, tarptautiniame Lilio trumpametražių filmų festivalyje - apdovanojimas už geriausią dokumentinį filmą. (N-13)

 

Hitlerio vaikai"

„Hitler‘s Children"

Rež. Chanoch Zeevi

(JAV, Vokietija, Izraelis, 2012, vok., anglų k., liet. subt., 59 min.)

21 d. - 16.30

 Filme pasakojama apie galingiausių nacių režimo veikėjų palikuonis, kurie atėję į šį pasaulį gavo tėvų ir senelių „palikimą", siejantį juos su vienais žiauriausių nusikaltimų žmonijos istorijoje. Vien jų pavardės kelia šiurpą: Himleris, Frankas, Geringas, Hiosas. Kokia tai našta turėti pavardę, susijusią su žudynių ir genocido vaizdiniais? Ką reiškia gyventi žinant, kad tavo tėvai ar seneliai kalti dėl tūkstančių žmonių tragedijos? Ilgą laiką slėpęsi šešėlyje, šiame filme „liūdnieji palikuonys" pagaliau prabyla apie trapią ribą tarp instinktyvaus žavėjimosi ir pagarbos, kuriuos vaikai jaučia tėvams, ir žmogiško baisėjimosi savo gimdytojų darbais. (N-13)

 

Privatus pasaulis"

„Soukromý vesmír"

Rež. Helena Třeštíková

(Čekija, 2012, čekų k., liet. subt., 86 min.)

21 d. - 21.20

 37 metų vienos čekų šeimos gyvenimo istorija filmuota intervalais ir pagreitinus vaizdą sutalpinta į kiek mažiau nei pusantros valandos filmą. Honza gimė 1974 m. Čekoslovakijoje, išgyvenančioje niūrų socialistinį laiką. Tuo metu jo tėvai Jana ir Piotras glaudėsi kambarėlyje Janos motinos ir močiutės bute. Po kelerių metų, Piotrui gavus naują darbą Liberece, šeima paliko Prahą. Gimus Honzai, jo tėvas ėmė vesti šeimos kroniką ir neapleido šio užmojo 37 metus.

Filmas atskleidžia ne tik vienos paprastos šeimos istoriją, bet ir parodo, kaip per pastaruosius keturiasdešimt metų pasikeitė čekų visuomenė. (N-13)

 

Pažadas"

„Ein Versprechen"

Rež. Levin Peter

(Vokietija, Austrija, 2012, vok. k., liet. subt., 70 min.)

22 d. - 17 val. (pristatymas), 24 d. - 15.30 (seansas senjorams)

 Kaip keičiasi dviejų žmonių jausmai ir santykiai, juos įteisinus santuokos saitais? Ar meilė, įgavusi formalų statusą, išblėsta, ar kaip tik tampa pamatu artimai ir tvirtai bendrystei? Kodėl žmonės apskritai ryžtasi vienas kitam amžinai pasižadėti? Šiame asmeninės istorijos įkvėptame filme susipina skirtingų porų santuokos istorijos, skleidžiasi viltys ir svajonės, baimė ir priklausomybė, ištikimybė ir pasitikėjimas. (N-16)

 

Sraigių planeta"

„Planet of Snail"

Rež. Yi Seungjun

(Pietų Korėja, 2011, orig. k., angl., liet. subt., 87 min.)

22 d. - 21.20

 Dvejus metus kantriai ir su atjauta filmuotas dokumentinis filmas pasakoja aklo ir kurčio vyro ir jo žmonos meilės istoriją. Nuo pat vaikystės filmo herojus Jungčanas gyvena tylos ir tamsos kiaute. Pasaulis jam veriasi iš lėto, liečiant ir uodžiant. „Sraige" save vadinantis jaunas korėjietis manė visą gyvenimą taip ir liksiąs atskirtas nuo pasaulio, tačiau gyvenimas, kartą taip žiauriai nuskriaudęs, netikėtai apdovanoja atsiųsdamas jam sielos draugę. Tapusi jo akimis ir ausimis, ji akimirksniu pakeičia jo pasaulį.

2011 m. Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje apdovanojimas už geriausią ilgametražį dokumentinį filmą. (N-13)

 

Montenegro"

Rež. Jorge Gaggero

(Argentina, 2011, orig. k., 60 min.)

26 d. - 18 val.

 71 metų Montenegro kartu su šunimis gyvena didelėje palapinėje upės deltoje esančioje saloje. Jis neria tinklus žvejams taip užsidirbdamas šiek tiek pinigų tabakui ir alkoholiui. Kitoje salos pusėje gyvena bitininkas Cezaris, kuris prižiūri ūkininko kiaules. Su Cezario valtimi vyrai kartais išplaukia pažvejoti. Montenegro atsidėkodamas gamina Cezariui valgį. Regis, abipuse priklausomybe grįsta jų draugystė tęsis amžiais. Tačiau laikui bėgant tarp vyrų kyla konfliktas, atskleisiantis jų santykius naujoje šviesoje.

2011 m. Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje apdovanojimas už geriausią vidutinio metražo dokumentinį filmą. (N-13)

 

Dveji metai prie jūros"

„Two Years at Sea"

Rež. Ben Rivers

(Didžioji Britanija, 2011, be teksto, 86 min.)

26 d. - 19.20

 Tai ekscentriško atsiskyrėlio Džeiko kino portretas. Jis gyvena Škotijos miškuose, kas dieną bet kokiu oru keliauja pasivaikščioti, miega ūkanotuose laukuose ir giriose, statosi plaustą pasiplaukiojimams ežere. Filmo kadruose matomos senos nuotraukos - jose jauna moteris, vaikai, tačiau režisieriaus nedomina tradicinis pasakojimas, todėl tiesių atsakymų į klausimus, kokios būta Džeiko praeities ir kodėl jis pasirinko tokį gyvenimą, žiūrovas nesulauks.

2011 m. Venecijos kino festivalyje FIPRESCI kritikų apdovanojimas ir Didysis prizas Kopenhagos tarptautiniame dokumentinių filmų festivalyje. (N-13)

 

66 mėnesiai"

„66 Months"

Rež. James Bluemel

(Didžioji Britanija, 2011, anglų k., liet. subt., 82 min.)

27 d. - 19.20

 Linkęs į alkoholizmą epilepsija sergantis Naidželas gyvena su į aštuntą dešimtį kopiančiu alkoholiku Robiu. Mylėdami, bet ir skaudindami vienas kitą, jie kenčia nepriteklių.

Lengvo žiūrėjimo nežadantis filmas kelia klausimus apie prievarta grįstų santykių prigimtį, dvasinę negalią ir visuomenės pareigą rūpintis atstumtaisiais. Vis dėlto svarbiausia čia tai, kaip intymiai ir jautriai gilinamasi į sudėtingus santykius dviejų vyrų, kuriems vienatvė baisesnė už fizinį smurtą. (N-18)

Filmą pristatys režisierius Jamesas Bluemelas ir prodiuseris Gordonas Wilsonas.

 

Viktoro Kosakovskio filmų retrospektyva

Trečiadienis 1961.07.19"

„Sreda, 19.VII.1961"

(Rusija, Anglija, Vokietija, Suomija, 1997, rusų k., liet. subt., 93 min.)

21 d. - 18 val. (filmą pristatys režisierius)

 Beveik ištisus metus režisierius nepailsdamas ieškojo visų tą pačią dieną kaip ir jis, 1961 metų liepos 19-ąją, trečiadienį, buvusiame Leningrade gimusių žmonių. Tądien buvo įregistruota 101 naujagimis: 51 mergaitė ir 50 berniukų. Kai kurie jų jau mirę, kiti persikėlė į kitą miestą ar šalį. Tačiau visus septyniasdešimt likusių miestiečių, gimusių tą dieną, V. Kosakovskiui pavyko nufilmuoti 1995 m. - darbe, namuose ar tiesiog gatvėje. Filmuodamas gydytojus, pacientus, verslininkus, pramogų pasaulio veikėjus, statybininkus ir benamius, režisierius tik sau būdingu stiliumi kuria kinematografinį Sankt Peterburgo trisdešimtmečių kartos portretą.

Berlyno tarptautiniame filmų festivalyje 1997 m. pelnė FIPRESCI apdovanojimą. (N-13)

 

Belovai"

„Belovy"

(Rusija, 1993, rusų k., liet. subt., 60 min.)

21 d. - 20 val. (filmą pristatys režisierius), 23 d. - 21.10

 „Neturėtumėt mūsų filmuoti. Esame paprasti žmonės", - tokiais žodžiais prasideda užburiantis, tragiškas ir grubus vienos Rusijos šeimos portretas. Filme pasakojama apie mažame kaimelyje gyvenančią Aną Belovą, palaidojusią du vyrus, ir jos brolį Michailą, kuriuos kartais aplanko kiti du broliai Vasilijus ir Sergejus. Jų pykčiai, ašaros ir džiaugsmai skleidžiasi priešais kantrų, intuityvų V. Kosakovskio kameros žvilgsnį, pastebintį ir ant kelio paklydusį ežį, ir nugairintą Anos veidą. Filmo herojai stojiškai priima savo skurdų ir varganą gyvenimą, tačiau įžvelgti čia vien tragišką, nevilties kupiną egzistenciją reikštų užmerkti akis prieš filme tokias dažnas švelnumo ir džiugesio apraiškas.

Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje 1993 m. - Joriso Ivenso apdovanojimas ir publikos simpatijų prizas. (N-13)

 

 „Tegyvuoja antipodai!"

„¡Vivan las Antipodas!"

(Vokietija, Olandija, Argentina, Čilė, 2011, orig. k., liet. subt., 104 min.)

22 d. - 19 val. (filmą pristatys režisierius), 24 d. - 21.10

 Jei galėtum kiaurai perskrosti Žemę, kur tuomet atsidurtum? Šiame filme režisierius kaip tik ir nukeliauja į diametraliai priešingose Žemės rutulio pusėse, vadinamose antipodais, esančias apgyvendintas teritorijas, kurių dėl mūsų planetos paviršiuje tyvuliuojančių vandens plotų tėra viso labo kelios: Kinija ir Argentina, Rusija ir Čilė, Ispanija ir Naujoji Zelandija, Havajai ir Botsvana. Kartais atrodo, lyg šios priešingose Žemės pusėse esančios vietos būtų kažkuo mįslingai panašios, o kartais, priešingai, akivaizdus kontrastas. (N-13)

 

Tiše!"

(Rusija, 2002, be teksto, 80 min.)

25 d. - 19.20

 Įkvėpimas šiam filmui buvo fotografo Nicéphore‘o Niépce‘o padaryta pirmoji istorijoje fotonuotrauka „Vaizdas pro langą" bei E. T. A. Hoffmano novelė „Mano pusbrolio langas".

Kurdamas šį filmą, V. Kosakovskis filmavo nedidelį pro jo buto langą matomą Sankt Peterburgo gatvės lopinėlį. Miestas ruošiasi 300 metų jubiliejaus paminėjimo šventei, tad beveik ištisus metus apimančiame filme stebime nesibaigiančius gatvės remonto darbus. Filmuojama visuomet iš to paties taško, tačiau naudojant skirtingus objektyvus, skirtingu paros metu, skirtingomis stilistikomis. Filme nuskamba vienintelis žodis: „Tiše!", kuris ir tapo filmo pavadinimu. (N-13)

 

 „Šventa"

„Sviato"

(Rusija, 2005, rusų k., liet. subt., 40 min.)

26 d. - 17 val.

 Tai pirmasis būsimos trilogijos „Palindromas" filmas. Rusiškas filmo pavadinimas daugiaprasmis: „sviato" reiškia ir „džiugus, vaiskus, linksmas", ir „šventas". Tai taip pat mažojo filmo herojaus vardo trumpinys. Filme regime, kaip dvejų metukų Sviatoslavas pirmą kartą pažvelgia į save veidrodyje, tuo pat metu trimis kameromis filmuojamas ir jo atspindys.

Pačiam režisieriui šis filmas yra apie savęs pažinimą ir vienatvę. (N-13)

 

Aš Jus mylėjau"

„Ja vas liubil"

(Rusija, Vokietija, 2001, rusų k., liet. subt., 102 min.)

27 d. - 21.10

 Kiekvienas iš mūsų skirtingais gyvenimo etapais meilę patiriame vis kitaip, tačiau visuomet stipriai, prisiliesdami prie grožio, džiugesio ir skausmo. Filmo dalyse rodomos trys skirtingos meilės istorijos - dviejų senyvų žmonių, jaunavedžių ir dviejų vaikų. Pirmoji dalis „Pavelas ir Lialia: Jeruzalės romansas" - tai pasakojimas apie tai, kaip meilė padeda kovoti su sunkiausia liga. Antrojoje dalyje „Sergejus ir Nataša: provincijos romansas" regime vestuves: vienas kitam atidūs, tačiau vis dar santūrūs jaunamartė ir jaunasis renkasi meilę nepaisydami tėvų nepritarimo. Romantiški dviejų vaikų jausmai - nuoširdūs ir atviri, tačiau paženklinti išdavystės žyme - atskleidžiami trečiojoje dalyje „Saša ir Katia: pirmasis romansas". (N-13)

 

Kur skraido kondorai"

„Where the Condors Fly"

Rež. Carlos Klein

(Šveicarija, Vokietija, Čilė, 2012, orig. k., liet. subt., 90 min.)

23 d. - 17 val.

 Filme pasakojama apie dviejų režisierių susitikimą ir kūrybišką kelionę po priešingose Žemės rutulio pusėse esančius kampelius. Režisierius iš Čilės Carlosas Kleinas lydi V. Kosakovskį, filmuojantį naujausią savo filmą „Tegyvuoja antipodai!". Carlosas Kleinas leidosi su juo į kelionę per Čilę, Argentiną, Šanchajų, Baikalo ežerą. Stebėdamas, su kokia aistra Kosakovskis keičia realybę, kaip filmuoja vadovaudamasis pirmiausia jausmais ir emocijomis, atsiveriant magiškoms akimirkoms, Kleinas pamažu vėl atranda savo kūrybinį kelią. Diskutuodami, kartais konfliktuodami, kūrėjai medituoja apie vaizdų galią, filmavimo procesą, kūrybą. Tai ne vien filmo kūrimo procesą fiksuojantis kinematografinis pasakojimas, bet ir labai asmeniškas, filosofiškas menininko portretas, esė apie kiną ir prarasto tikėjimo paieškos. (N-13)

 

 Specialioji programa „Bitnikai kelyje"

 „Ištakos: bitnikų ir „palūžusiosios kartos" istorija"

„The Source: The Story of the Beats and the Beat Generation"

Rež. Chuck Workman

(JAV, 1999, anglų k., liet. subt., 88 min.)

23 d. - 19 val.

 Pasakodamas bitnikų istoriją nuo Alleno Ginsbergo ir Jacko Kerouaco susitikimo Kolumbijos universitete 1944 m. iki Williamo S. Burroughso mirties 1997-aisiais, režisierius Chuckas Workmanas atskleidžia milžinišką bitnikų fenomeno įtaką Amerikos ir pasaulio kultūrai iki pat šių dienų. Didžiausias dėmesys filme skiriamas trims minėtiems rašytojams, o archyvinę filmuotą medžiagą, televizinius reportažus, nuotraukas ir interviu ištraukas papildo epizodai, kuriuose juos vaidina garsūs šių dienų aktoriai. (N-16)

 

Williamas S. Burroughsas: iš vidaus"

„William S. Burroughs: A Man Within"

Rež. Yony Leyser

(JAV, 2010, anglų k., liet. subt., 87 min.)

24 d. - 19.20

 Bitnikų ir kontrkultūros krikštatėviu laikomo Williamo S. Burroughso kūryba ir gyvenimas paliko ryškų pėdsaką XX a. kultūroje, literatūroje ir muzikoje, paveikė ne vieną vėlesnę menininkų kartą. Dokumentiniame portrete pateikiama unikali, anksčiau nerodyta filmuota medžiaga, taip pat pokalbiai su jo kolegomis ir artimais draugais, tarp kurių muzikantė ir poetė Patti Smith, kino režisierius Gusas Van Santas, eksperimentinės muzikos kūrėja Laurie Anderson, rašytojas ir poetas Amiris Baraka ir daugelis kitų. (N-16)

 

Alleno Ginsbergo gyvenimas ir laikai"

„Life and Times of Allen Ginsberg"

Rež. Jerry Aronson

(JAV, 1993, anglų k., liet. subt., 83 min.)

25 d. - 21.10

 Šioje daugiau nei dešimtmetį filmuotoje dokumentinėje biografijoje žvelgiama į hipių judėjimo pranašu laikomo bitnikų kartos poeto Alleno Ginsbergo gyvenimą, apėmusį bene tris ketvirtadalius audringo praėjusio amžiaus. Režisierius Jerry Aronsonas renkasi griežtai chronologinę įvykių seką, dėl kurios kiekvienas dešimtmetis tampa tarsi atskiru Ginsbergo gyvenimo skyriumi: vaikystė viduriniojo sluoksnio šeimoje Naujajame Džersyje, bitnikų karta ir šuolis į literatūrinį olimpą, Ginsbergo vaidmuo hipių judėjime, galiausiai vėlyvasis laikotarpis, jam tapus atsidavusiu budistu ir politiniu aktyvistu. Ypač iškalbingi filmo epizodai, kuriuose Ginsbergas skaito du garsiausius savo kūrinius - eilėraštį „Staugsmas" („Howl", 1956) ir „Kadišas" („Kaddish", 1959), skirtą psichiatrinėje ligoninėje mirusiai motinai. (N-16)

 

Jacko Kerouaco Amerika"

„Kerouac, the Movie"

Rež. John Antonelli

(JAV, 1985, anglų k., liet. subt., 78 min.)

26 d. - 21.20

 Filmo autorius Johnas Antonelli atiduoda duoklę „palūžusiosios kartos" rašytojui Jackui Kerouacui. Retą, vertingą archyvinę medžiagą papildo vaidybiniai epizodai, atkuriantys kai kuriuos garsiojo rašytojo ir jo kultinio epo „Kelyje" herojaus Dino Moriarčio gyvenimo vingius. Skambant džiazo muzikai, dokumentiniuose filmo kadruose matome savo kūrybą skaitantį patį Jacką Kerouacą, taip pat interviu su jo gyvenimo bendrakeleiviais poetais Allenu Ginsbergu, Lawrence‘u Ferlinghetti, rašytoju Williamu S. Borroughsu, taip pat nusikeliame į rašytojo namus, jo mėgtas vietas.

1985 m. „Blue Ribbon" apdovanojimas Amerikietiškų filmų festivalyje ir „Golden Apple" Nacionaliniame edukacinių filmų festivalyje (JAV). (N-16)

 

Konkursinė programa

Keliautojai: Aleksandras Laime ir Anchelio krioklio deimantai"

„Veiksmes ceļinieki. Aleksandrs Laime un Anhela ūdenskrituma dimanti"

Rež. Vladislav Ščepin

(Latvija, 2011, anglų k., liet. subt., 52 min.)

22 d. - 15 val.

 Romantikas ir svajotojas Aleksandras Laime nukeliavo į pačią Venesuelos džiunglių gilumą ieškodamas Pirmojo pasaulinio karo amerikiečių lakūno ir keliautojo Jimmy Angelo, vietinių ispanakalbių vadinto Ancheliu, išgarsintos „Aukso upės". Nors taip niekada ir nepaaiškėjo, ar paieškos buvo sėkmingos, vietiniai Kanaimos gyventojai jį ir toliau vadina Deimantų karaliaus pravarde, kurią kadaise jam suteikė jų protėviai. Pelnęs pasitikėjimą, Laime turėjo retą progą išvysti tai, ko niekam kitam nebuvo lemta pamatyti, tačiau sugrįžti į tą vietą jam buvo uždrausta. (N-13)

 

Cirkas atvažiavo"

„Tsirkusetuur"

Rež. Jaak Kilmi, Andres Maimik

(Estija, 2011, estų k., angl., liet. subt., 26 min.)

22 d. - 15 val.

 Estija niekada nėra turėjusi savo cirko - su tuo niekaip negali susitaikyti nepailstantis verslininkas Lauris Viikna. Šiais laikais, kai cirkas ieško naujo veido ir vietos pramogų bei meno pasaulyje, kai kyla diskusijų dėl cirko gyvūnų teisių, svajonių padangėse skrajojantis cirko entuziastas siekia Estijoje įkurti nacionalinį cirką. Tačiau jam ant kulnų lipa prieš kelerius metus susibūrę kovotojai už cirko gyvūnų teises. Sekdami paskui keliaujantį cirką, jie rengia protesto akcijas ir ragina žmones boikotuoti cirko artistų pasirodymus. (N-13)

 

Raminas"

Rež. Audrius Stonys

(Lietuva, Gruzija, Latvija, 2011, gruz. k., angl., liet. subt., 58 min.)

23 d. - 15 val.

 Raminas Lomsadzė, 75-erių gruzinų imtynininkas, kitados per 55 sekundes įveikęs septynis priešininkus, ruošiasi kovai su paskutine ir stipriausia varžove - Vienatve. Vieną ankstyvą rytą jis patraukia į tolimą Gruzijos kaimelį ieškoti merginos, kurią mylėjo ir prarado prieš penkiasdešimt metų. Šis filmas - tai Ramino kelionė per Gruzijos ir savo prisiminimų tyrus. (N-13)

 

Sriuba"

„Zupa"

Rež. Maira Dobele

(Latvija, Suomija, 2010, latvių k., angl., liet. subt., 37 min.)

23 d. - 15 val.

 „Bet ir skanumėlis", - atsidūsta mergaitė. Toks mažas paketėlis, o tiek sriubos! Tačiau kaip ir kur gaminama ši gardžioji vištienos sriuba? Filme „Sriuba" leidžiamasi į kelionę ieškoti prarasto laiko, tik prustiškojo Madlenos pyragaičio vaidmuo čia tenka vištienos sriubai „Podravka", kurią puikiai pamena daugelis buvusios Sovietų Sąjungos gyventojų. Dubenėlis greitai paruošiamos sriubos iš pakelio, importuotos iš tuometinės Jugoslavijos, o dabar vis dar gaminamos Kroatijoje, ir sovietinių „dievukų" laidotuvių transliacijos per televiziją - daugeliui vieni ryškiausių tarybinės vaikystės prisiminimų. (N-13)

 

Naujas pasaulis"

„Uus maailm"

Rež. Jaan Tootsen

(Estija, 2011, estų k., angl., liet. subt., 90 min.)

24 d. - 17 val.

 Žmonės juos laiko pačiuožusiais hipiais, tačiau jie patys save visai rimtai vadina „naujojo pasaulio draugija". Iš pradžių jie tenorėjo iš kaimynystės išguiti automobilius ir sukurti ramią, švarią aplinką.

Filme matome, kaip rutuliojasi ketverius metus trukęs draugijos karas su miesto savivaldybės tarnautojais bei įtūžusiais kaimynais. (N-13)

 

Variacijos kaukių tema"

Rež. Goda Rupeikaitė

(Lietuva, 2012, liet. k., angl. subt., 30 min.)

24 d. - 17 val.

 Filmas, lyg mozaika, supintas iš skirtingų gyvenimų akimirkų, kurias visas jungia kaukių motyvas. Kaukė čia ir šventinis atributas, ir meno kūrinys, saviraiškos priemonė, ir tikrųjų jausmų slėpimas ar socialinio statuso atspindys. Kiek veidų, kiek skirtingų sluoksnių savyje gali talpinti žmogus? (N-13)

 

Aromatinga Talino žuvelė"

„Tallinna kilud"

Rež. Jaak Kilmi

(Estija, 2011, estų k., angl., liet. subt., 50 min.)

25 d. - 17 val.

 Šis filmas - tai istorija apie miestą, kuris per visą savo gyvavimo istoriją kvietė, o kartais ir klastingai viliojo geresnio gyvenimo ieškotojus: nuo baudžiavos bėgusius valstiečius, apie darbą didžiulėje parduotuvėje svajojusias mergaičiukes iš mažesnių miestelių, mokyklos suolą į darbą statybose iškeitusius jaunuolius ar gimtuosiuose kaimuose nuobodžiaujančias meniškas sielas. Apie įvairiausio plauko nenusisekėlius ir machinatorius, atklydusius čia įvairiais laikotarpiais. Visi jie vienbalsiai sutaria: „Šis miestas išlaisvina!" (N-13)

 

Kaip mes žaidėme revoliuciją"

„How We Played the Revolution"

Rež. Giedrė Žickytė

(Lietuva, 2011, liet. k., angl. subt., 67 min.)

25 d. - 17 val.

 Filmas pasakoja istoriją apie pokštą, įvykusį 9-ojo dešimtmečio viduryje, kai Lietuvoje dar nebuvo jokių atgimimo ženklų, bet per naujametį Kauno jaunųjų architektų karnavalą juokais atsirado roko grupė „Antis". Cirko dvasiai artimas įspūdingas grimas ir rekvizitai, stilizuoti pasirodymai, kandūs tekstai kūrė agresyvią sovietinio gyvenimo karikatūrą. Greitai, net ir patiems grupės nariams netikėtai, jie tapo ryškiausiais Dainuojančios revoliucijos vėliavnešiais ir masiniu reiškiniu, įtraukusiu tūkstančius sekėjų. (N-13)

Stebuklų laukas"

Rež. Mindaugas Survila

(Lietuva, 2011, liet. k., angl. subt., 62 min.)

27 d. - 16.50

 „Stebuklų laukas" - dokumentinė poema apie žmones, daugiau negu 20 metų gyvenančius Budos miške, netoli buvusio Kariotiškių sąvartyno. Ketverius metus kurtas dokumentinis filmas tarsi iš paties sąvartyno gyventojo perspektyvos pasakoja apie nykstančią unikalią bendruomenę, jos dienos ritmą, savotišką gyvenimo būdą, kasdienius džiaugsmus ir rūpesčius. (N-13)

 

33 Senelio Šalčio augintiniai"

„33 zvēri ziemassvētku vecītim"

Rež. Laila Pakalniņa

(Latvija, 2011, latvių k., angl., liet. subt., 50 min.)

27 d. - 16.50

 Šis filmas - tai latvės Livijos, vadinamos Seneliu Šalčiu, portretas. Bute ji gyvena su 33 savo augintiniais: šunimis, katėmis, triušiais, varna, balandžiu, šinšila, peliukais degu ir žuvelėmis. „Patikėkit, lyg gyvenčiau beprotnamyje", - sako neįprastą gyvenimą pasirinkusi moteris.

Filme priešinami du pasauliai: tamsi, niūri buto erdvė ir sniegu apklotos miesto gatvės, tačiau istorijos herojė ir su kiemo kaimynais, ir su savo augintiniais bendrauja panašiai. (N-13)

 

Ciklas „Karlsono kinas"

Kukis"

„Kuky se vrace"

Rež. Jan Svěrák

(animacija, Čekija, 2010, liet. įgars., 1.35)

23 d. - 13 val.

 Berniukas Ondra serga astma. Kad ligos simptomai nesustiprėtų, jo mama išmeta Ondros mylimiausią žaislą - seną pliušinį meškiuką, vardu Kukis. Tą vakarą Ondra pasimeldžia už Kukį ir paprašo Dievo, kad žaislas saugiai grįžtų namo. O naktį susapnuoja, kad Kukis nusprendžia žūtbūt grįžti iš šiukšlyno. Berniuko sapnuose-svajonėse meškiukas pasimeta miške, kur pilna keistų žvėrelių ir būtybių, kurių Kukis nė neįsivaizdavo gyvendamas ant Ondros žaislų lentynos. Vaizduotės pasaulyje pakeliui į namus pliušinis žaislas susidurs su Gėriu ir Blogiu...

Žaismingos lėlinės animacijos ir aktorių suvaidintos fantazijos nostalgiškoje pasakoje vaikams ir suaugusiesiems apie nepastebimas smulkmenas mus supančiame pasaulyje.
Vaikams nuo 7 m.

 

Popierinio televizoriaus dirbtuvėlės

23 d. - 12 val.

 Argi nebūtų puiku, jei televizorius rodytų tik animacinius filmus? Gegužės mėnesio animacijos dirbtuvėlėse vaikai išmoks pasigaminti savo svajonių televizorių. Jau prieš tūkstančius metų žmonės sugalvojo knygas rašyti ant dviejų pagaliukų susukus ilgą popieriaus lapą. Tokiu pačiu būdu veiks ir popierinis televizorius. Ant popieriaus ritinėlio vaikai pieš savo filmą. Baigta istorija bus tvirtinama ant dviejų pagaliukų, o šiuos sukdami tarp pirštų matysime, kaip filmas juda.

Dirbtuvėlės skirtos vaikams nuo 7 metų. Norint dalyvauti dirbtuvėlėse tereikia iš anksto užsiregistruoti el. paštu edukacija@skalvija.lt.

Dirbtuvėlių trukmė 1 val., kaina vaikui - 15 Lt. Sumokėti už dirbtuvėles galima „Skalvijos" kasoje.

 

Daugiau informacijos apie festivalį svetainėje www.vdff.lt

 

 

 


Festivalio įvikio aprašymas aplankytas kartų: 89
1998-2018 e-Space™, kontaktams: info@cinema.lt  www.cinema.lt   maistasinamus.lt