Naujienos Anonsai Repertuaras   Cinema fb Pirk DVD Topai Apie Cinema.lt Paslaugos Reklama
Reklama
 
Filtruoti repertuarą pagal
           
PATKPŠSSav.
Lankytojų reitingas:(balsavo:)
Uždaryti
Jūs esate -  balsuotojas
Jūs įvertinote -  balais
Uždaryti
Uždaryti
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Plačiau apie festivalį
Visi festivaliai
Rašyti komentarą

Rugsėjo sostinės renginių kalendoriuje jau dešimtus metus ryškus akcentas tenka Tarptautiniam Vilniaus dokumentinių filmų festivaliui (VDFF). Tai didžiausias ir seniausias tarptautinis dokumentinio kino festivalis Baltijos šalyse bei vienintelis šio kino žanro festivalis Lietuvoje.

Per dešimtmetį VDFF užsiaugino dokumentikos mylėtojų būrį ir kasmet džiaugiasi matydamas ne tik pažįstamus, bet ir naujus veidus. Šiemet naujausia dokumentika su atradimais ir naujais patyrimais jūsų lauks rugsėjo 19 - 29 d.

Tradiciškai festivalio programą sudarys pagrindinė programa (naujausi tarptautiniuose kino festivaliuose apdovanoti filmai), specialioji programa (filmai aktualia tema), nusipelniusio dokumentinio kino kūrėjo retrospektyva, konkursinė Baltijos šalių dokumentinių filmų programa.

Festivalio žiūrovai galės ne tik pasižiūrėti įdomiausius pastarųjų metų dokumentinius filmus, bet ir susitikti bei pabendrauti su pasaulinio garso dokumentikos kūrėjais.

Nicolas Philibert‘as, Pawelas Lozinskis, Sergejus Dvorcevojus, Viktoras Kosakovskis, Tue Steen Mülleris yra tos asmenybės, kurios praturtino šį festivalį. VDFF yra mielai lankomas ir Baltijos šalių kino kūrėjų, kurie kasmet aktyviai dalyvauja konkursinėje festivalio programoje bei varžosi dėl Kazickų šeimos fondo įsteigtų premijų.

Kino profesionalams rengiamos paskaitos ir kūrybinės kino dirbtuvės.

Festivalio organizatorius - „Skalvijos" kino centras, 2010 m apdovanotas „Europa Cinemas" prizu už geriausią kino programą.

 

Skalvijos" kino centro repertuaras (rugsėjo 20-26 d.)

 

10-asis Vilniaus dokumentinių filmų fesivalis

 

KONKURSINĖ PROGRAMA

Bulvių respublika"
„Kartuli Wabariik"

Rež. Kätlin Kaganovitš

(Estija, 2012, 29 min.)

20 d. - 16.40

 

Tarmo persikėlė iš miesto į kaimą, kur svajoja atidaryti muziejų „Bulvių respublika" - 1850 m. statytoje mokykloje netrūks netikėčiausių užsiėmimų: čia ir atviras kino teatras vonioje, ir arimas dviračiais, ir įvairiausi pasirodymai, įkvėpti primirštų vietinių reiškinių. Mintis įsteigti tokį muziejų gimė galvojant apie 1920 m., kai po Pirmojo pasaulinio karo Estija pagal užauginamų bulvių kiekį žmogui pirmavo ir pagrįstai buvo vadinama „Bulvių respublika". Tų laikų dvasią Tarmo ir siekia sugrąžinti į Lanemeco kaimelį. Ir nors gauti finansinę paramą šio muziejaus steigimui nepavyko, išeitis tikrai yra. Tereikia imtis veiksmų, kol entuziazmas neišblėso.

 

Dokumentininkas"

„Dokumentālists"

Rež. Ivars Zviedris, Inese Kļava

(Latvija, 2012, 82 min.)

20 d. - 16.40

 

Inta - šiurkšti stačiokė, pati sau gyvenanti slėpiningo raisto pakraštyje. Vieną dieną jos vienatvę sutrikdo kino dokumentininkas. Jo akimis, Inta būtų puiki jo filmo herojė, tačiau atsiskyrėlė veikiau prakeiks įkyrųjį įsibrovėlį, nei leisis filmuojama. Galų gale filmo kūrėjui pavyksta sušvelninti Intos širdį... Bent jau tam, kad netrukus ji ir vėl pratrūktų.

 

Maat"

Rež. Romas Lileikis

(Lietuva, 2012, 61 min.)

21 d. - 14.30

 

Tai autorinis R. Lileikio dokumentinis filmas, kurio dėmesio centre - savivokos įtampa, tvyranti tarp mokinio ir mokytojo, laisvės ir tvarkos, individo ir bendruomenės, Žemės ir Dangaus. Filme daugiau šviesos nei veiksmo peripetijų, - tai būdinga ir režisieriaus, ir kūrybinės grupės branduolio pasaulio sampratai. 

 

Rusai Varnų saloje"

„Varesesaare venelased"

Rež. Sulev Keedus

(Estija, 2012, 73 min.)

21 d. - 14.30

 

Rytiniame Europos Sąjungos pakraštyje yra Varnų sala. Bankrutavus didžiausiam darbdaviui, dauguma salos gyventojų tapo bedarbiais, benamiais vaikais, narkomanais, vagimis. Sala jiems virto tikru košmaru. Kur nuo jo pasislėpti? Kur rasti išsigelbėjimą? Jana, Alisa, Olesia, Vitia, Lena, Andrejus, Igoris, Sania, Ženia, Dima, Ilja, Tolikas, Vaike, Saša, Jekaterina, Piotras, Olegas, Maksimas, Vladimiras, Katia... Jų dienos ir naktys visos vienodos. Juos sieja vienas bendras likimas - Varnų sala.

 

Alyvų kalno žiedai"

„Õlimhäe Õied"

Rež. Heilika Pikkov

(Estija, 2013, 70 min.)

22 d. - 14.30

 

Rusų ortodoksų vienuolyne, įsikūrusiame ant Alyvų kalno visai greta Jeruzalės, gyvena 82 metų vienuolė Motina Ksenija iš Estijos. Ir nors betoninėje vienuolyno sienoje kadaise įmūrytas laikrodis jau seniai nebeskaičiuoja laiko ir gyvenama čia vis dar pagal Julijaus kalendorių, tačiau tie dvidešimt Motinos Ksenijos čia praleistų metų pralėkė it kometa. Jai beliko vos žingsnis iki aukščiausio vienuolės rango - visiškos tylos, Didžiosios schimos. Tačiau prieš tai jai buvo suteiktas leidimas paskutinį kartą papasakoti savo gyvenimo istoriją.

 

Tėvas"

„Father"

Rež. Marat Sargsyan

(Lietuva, 2012, 60 min.)

22 d. - 14.30

 

Vidas Zenonas Antonovas įrašytas į XX a. Sovietų Sąjungos įdomiausių nusikaltėlių knygą. Jis iš valstybinių įstaigų pavogė apie milijoną rublių. Su bendraminčiais bandė pagrobti keleivinį lėktuvą su keleiviais, kad pabėgtų į Afriką. Buvo vadinamas „mafijos tėvu". Atsėdėjo visus dvidešimt metų penkiolikoje kalėjimų. Dabar jis septyniasdešimt vienerių, turi didelę šeimą - dešimt vaikų, du anūkus ir naujagimį sūnų.

Tai dokumentinis filmas apie buvusio kalinio vertybes, apie žmogų, metusį iššūkį laikui ir likimui, apie begalinį norą gyventi.

 

Amžinas kalendorius"

„Myužeigais kalinders"

Rež. Jānis Ozoliņš-Ozols

(Latvija, 2012, 70 min.)

23 d. - 16.40

 

Latgalos regionas Latvijoje, 30 km nuo sienos su Rusija. Atlaikiusios stalinistines represijas, kurios atėmė iš nekaltų žmonių žemes ir sugriovė jų gyvenimus, čia vis dar diena po dienos savo rankomis gyvenimus kuria jau keturios dviejų šeimų kartos. Gamina sūrį, raugia alų, kerpa avis, vija linines virves, pina krepšius bei užsiima kitais tradiciniais amatais, o tarpusavyje susikalba latgalių kalba, kuri šiame regione vis dar plačiai vartojama, nors ir nėra įtraukta į mokyklines programas ir nėra laikoma oficialia šalies kalba.

 

Marinos namai"

„Marina‘s House"

Rež. Dalia Rust

(Lietuva, 2012, 53 min.)

23 d. - 16.40

 

Pagrindiniai filmo herojai - Marina Tarkovskaja ir Aleksandras Gordonas, kurių namuose Maskvoje ir Tarusoje svečiavosi filmo autoriai. Marina - rašytoja, poeto Arsenijaus Tarkovskio duktė ir režisieriaus Andrejaus Tarkovskio sesuo. Aleksandras - režisierius, scenarijų autorius, aktorius, rašytojas ir Andrejaus Tarkovskio draugas. Tai istorija apie ypatingą kūrėjų šeimą, susipynusią sudėtingais ryšiais, kupiną skausmo, nesusipratimų ir liūdesio. Kaip ir kiekviena šeima. Tik šios šeimos žmonės asmeninį skausmą maldo kūrybinėmis kančiomis.

 

Ne mano žemė"

„Suur-Sõjamäe"

Rež. Aliona Shuržikova

(Estija, 2013, 52 min.)

24 d. - 16.40

 

Filme pasakojamos gyvenimo istorijos žmonių, kurie dar sovietmečiu atvyko į Estiją dirbti gamykloje „Dvigatel". Jiems tuomet netoli gamyklos buvo paskirti nedideli žemės sklypai, kuriuose jie augino daržoves, statė vasarnamius. Nelegalių sklypų savininkai šiandien yra skirtingų buvusios Sovietų Sąjungos respublikų piliečiai. Jų gyvenimai stipriai susiję su šiais dirbamos žemės ploteliais, todėl Estijos vyriausybės planuojami pokyčiai grasina negrįžtamai pakeisti jų kasdienybę. Pasirašius susitarimą su Talino oro uostu, jau šį rudenį teritorijos aplink oro uostą turi būti atlaisvintos naujų nusileidimo takų tiesimui.

 

Pokalbiai rimtomis temomis"

Rež. Giedrė Beinoriūtė

(Lietuva, 2012, 65 min.)

24 d. - 16.40

 

Tai filmas be išorinio veiksmo, dekoracijų, peizažų ir specialiųjų efektų. Pagrindiniai filmo herojai - vaikai ir paaugliai, apdovanoti ypatingu gebėjimu apsakyti juos supantį pasaulį. Intymūs, minimalistine maniera nufilmuoti pokalbiai su jais atskleidžia kartais melancholišką, kartais juokingą, kartais dramatišką šiuolaikinio pasaulio vaizdą.

Filme keliami klausimai apie vienatvę, meilę, Dievą, pasaulį, žmogaus ryšį su kitu žmogumi. „Pasaulis - tai žmonės." „Jūs ką, netikit į Dievą? Tai galiu išmokint, kaip pradėt tikėt..."

 

Paskutinės šventovės metraščiai"

„Pēdējā tempļa hronikas"

Rež. Dāvis Sīmanis

(Latvija, 2013, 58 min.)

25 d. - 16.30

 

Dvidešimt metų statoma biblioteka tapo ne tik brangiausiu visuomeninės paskirties pastatu Rygoje, bet ir protestų, radikalių išpuolių, nesibaigiančių ginčų dėl jos estetinių ypatybių objektu. Trys filmo personažai - vyriausiasis architektas, kranininkė ir protestuotojas - padeda kino kūrėjams atskleisti amžiną konfliktą tarp didingo sumanymo ir milžiniškų aukų, kurių pareikalauja ne visada aiškios idėjos.

 

Igruški"

Rež. Lina Lužytė

(Lietuva, 2012, 59 min.)

25 d. - 16.30

 

Baltarusija. Žlobino miestas. 21 metai po Sovietų Sąjungos griūties. Daugelis čia išgyvena tik siūdami ir pardavinėdami pliušinius žaislus. Vieninteliai žaislų pirkėjai - pravažiuojančių traukinių keleiviai. Tačiau priartėti prie traukinio su žaislais prekeiviams yra draudžiama. Filmas pasakoja paprastų Žlobino miesto gyventojų istorijas. Visi jie gamina žaislus, juos parduoda, šnekasi, išgerinėja, vėl gamina žaislus, dainuoja, pykstasi ir... vėl gamina žaislus.

 

 

VDFF premjera

Vakar bus rytoj"

Režisierė ir scenarijaus autorė: Janina Lapinskaitė

Operatorius: Tomas Eigertas
Garsas: Jonas Maksvytis
Montažas: Janina Sabeckienė

Prodiuserė: Uljana Kim

Gamintojas: Silmviburlane

(Lietuva, 2013, 27 min.)

20 d. - 19 val.

 

Jauno globos namų darbuotojo Tomo rankose atsiradusi filmavimo kamera nesutrikdo gyventojų kasdienybės. Atvirkščiai - naujų technologijų galimybės žadina jų smalsumą. Tad trumpi stabtelėjimai prieš kamerą, dvelkiantys išmintimi, ironija, meile ir viltimi sukuria spalvingą, nors ir trapią gyvenimo mozaiką.

 

Pagrindinė programa

Testamentas"

„Testamentet"

Rež. Christian Sønderby Jepsen

(Danija, 2011, orig. k., angl., liet. subt., 85 min.)

21 d. - 19.10

 

Kartais realybė pranoksta net pačias neįtikėčiausias išgalvotas istorijas. Tragikomiškas dokumentinis filmas apie tris brolius, paveldėjusius senelio turtą, gali pasirodyti keistesnis už netikėčiausią pramaną. Paveldėtas turtas jiems tarsi paties dievo siųstas: Henrikas išsiskyręs ir gyvena virš grožio salono, jo brolis stengiasi nuo heroino pereiti prie namuose išaugintos žolės, o jaunėlis mokykloj skina vien dešimtukus. Ir dar yra tėvas, kuris visuomet žino, kas yra geriausia. Prieš išeinant begalinių atostogų, jiems telieka įveikti dvi kliūtis: sutvarkyti testamentą ir pasirūpinti teta, kuri gviešiasi viso turto sau.

Danijos kino kritikų apdovanojimas už geriausią dokumentinį filmą. (N-16)

 

Klajoklių žiema"

„Hiver Nomade"

Rež. Manuel von Stürler

(Šveicarija, 2012, orig. k., liet. subt., 90 min.)

22 d. - 19.10, 23 d. - 14.50

 

2010 m. lapkritį Carole ir beveik dvigubai už ją vyresnis Pascalis išsiruošia į keturis mėnesius truksiančią kelionę, per kurią įveiks bene 600 kilometrų atšiaurių teritorijų Prancūzijos ir Šveicarijos pasieniu, gindami 800 avių bandą. Visus keturis mėnesius režisierius stebi šias dvi be galo skirtingas asmenybes, nieko neklausinėdamas ir nesikišdamas. Ekrane iš lėto atsiskleidžiama, kiek dėmesingumo bei išradingumo reikalauja viena seniausių pasaulio profesijų. Per pūgas ir sniego pusnis skinasi kelią dvi figūros, kartkartėmis užklysdamos užkąsti į vietinių žmonių namus, atrasdamos laiko apmąstymams ir pokalbiams apie juos supantį pasaulį.

Tarptautinis kino festivalis „Visions du Réel", Šveicarija (2012) - Didysis prizas už geriausią šveicarišką pilnametražį filmą. (N-7)

 

Čiopitulas gatvė"

„Tchoupitoulas"

Rež. Bill Ross, Turner Ross

(JAV, 2012, angl. k., liet. subt., 80 min.)

22 d. - 21 val.

 

Filmas „Tchoupitoulas" - tai lyriškas dokumentinis pasakojimas apie tris paauglius brolius ir jų naktinę kelionę žibintų šviesose paskendusiomis Naujojo Orleano gatvėmis, kur kunkuliuoja muzikinis gyvenimas ir galima sutikti įvairiausių personažų: šokėjų, muzikantų, prostitučių, lėbautojų. Filmo pavadinimas - tai nuoroda į išnykusią indėnų gentį, kurios vardu pavadinta viena garsiųjų miesto gatvių. Nuo sutemų iki aušros lankomės gyvybe trykštančiose, spalvingose pasilinksminimo vietose, susitinkame su vietiniais šio stebuklingo miesto gyventojais. Tai įstabi kaleidoskopinė odisėja, atskleidžiantį kitokį Naujojo Orleano veidą. (N-13)

 

Tėvas ir sūnus"

„Ojciec i syn"

Rež. Paweł Łoziński

(Lenkija, 2013, orig. k., angl., liet. subt., 54 min.)

23 d. - 19 val.

 

Juos sieja ta pati pavardė, profesija ir stiprus, bet sudėtingas tarpusavio ryšys, paženklintas skaudulių ir neišsakytų žodžių. Du garsūs dokumentinio kino kūrėjai, Marcelis ir Pawełas Łozińskiai, automobiliais leidžiasi į kelionę po Europą. Tėvui - tai grįžimas į jo gimtąsias vietas, o sūnui - bandymas iš naujo pažvelgti ir įvertinti juos saistančią praeitį. Abu jie stengiasi užmegzti ir palaikyti šį sudėtingą dialogą su kino kameromis rankose. Ši versija - sūnaus. (N-13)

23 d. filmą pristatys režisierius.

 

Nuostabusis siautulingasis Timotėjaus cirkas"

„El Gran Circo Pobre de Timoteo"

Rež. Lorena Giachino Torréns

(Čilė, Argentina, 2013, orig. k., liet. subt., 76 min.)

23 d. - 21 val.

 

Išblukusių cirko rekvizitų, nušiurusių karavanų ir Čilės kalnų fone matome smagią grupelę artistų - jie rengiasi pasirodymams, kartu valgo, dalijasi rūpesčiais. Kasdienis gyvenimas karavanuose, repeticijos ir vargai statant didžiulę palapinę kontrastingai dera prie cirko pasirodymų blizgesio ir fanfarų. Grupelė persirengėlių homoseksualų jau 40 metų keliauja po Čilę rengdami pasirodymus ir gyvena uždaroje bendruomenėje, kurią subūrė cirko įkūrėjas ir jo siela Timotėjus Kupinas džiugesio ir persmelktas melancholijos, šis filmas įamžina paskutines šio nuostabaus gyvenimo akimirkas. (N-16)

 

Išpera suokia saldžiausiai"

„The Bastard Sings the Sweetest Song"

Rež. Christy Garland

(Danija, Kanada, Švedija, 2012, orig. k., angl., liet. subt., 71 min.)

25 d. - 21.15

 

Filmo herojė Merė - sąmojinga 75 metų amžiaus poetė. Ji mėgsta išeiti iš namų, kur ubagaudama susirenka pinigų vietiniam vynui. Nors Merė geria, kad užsimirštų, savo eilėraščius ji deklamuoja iš atminties. Siekdamas apsaugoti motiną nuo jos pačios silpnybių ir šeimą nuo svetimų apkalbų, sūnus užrakina ją savo kambaryje. Ir nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tai istorija apie diktatorišką sūnų ir prasigėrusią, apgailėtiną senolę, iš tiesų tai pasakojimas apie stiprią šeimą, besistengiančią nusimesti praeities skaudulius.

Tarptautinis Trinidado filmų festivalis - apdovanojimas už geriausią Karibų filmą. (N-13)

25 d. filmą pristatys režisierė.

 

VDFF specialioji programa „Tas beprotiškas beprotiškas pasaulis"

Mocartas ir kitos manijos"

„Mozart and Munchies"

Rež. Marie Lundber
(Švedija, 2012, šved. k., angl., liet. subt., 58 min.)

20 d. - 20.20

 

87 m. Ann-Mari Fröier nesulaikoma it viesulas skuodžia tiesiai į prašmatnios kavinės virtuvę - personalas bejėgis ją sustabdyti. Maniakine depresija serganti pianistė kadaise laikyta perspektyviausia Mozarto kūrinių atlikėja Švedijoje. Filme Ann-Mari Fröier įsileidžia žiūrovą į savo magišką, beprotybės valdomą pasaulį. Dabar ji gyvena Stokholme, vieniša ir atsiskyrusi. Jos namelis, lyg neužsidarantis lagaminas, prikimštas įvairiausių niekučių. Kartkartėmis ji pagroja per repeticijas draugės baleto studijoje - jos pirštai klavišais laksto vikriai kaip niekada! Tačiau artėja svarbus įvykis - Stokholmo koncertų salėje kartu su orkestru ji ruošiasi surengti Mozarto koncertą. Ji vėl repetuoja, o laisvu laiku blaškosi po miestą kabindama plakatus, kad surinktų pilną salę. (N-13)

 

Paskutinieji Juodosios jūros piratai"

„The Last Black Sea Pirates"

Rež. Svetoslav Stojanov

(Bulgarija, 2013, bulg. k., angl., liet. subt., 72 min.)

20 d. - 21.30

 

Filmas pasakoja apie grupelę šių laikų piratų, gyvenančių idiliškoje tropikų saloje. Šiems benamiams visuomenės atstumtiesiems vadovauja kapitonas Džekas. Jų tikslas - daugiau nei prieš šimtmetį šiose vietose paslėptas lobis. Neturėdami jokio žemėlapio ir menkai tenutuokdami, kur tūno toji aukso skrynia, jie šen bei ten kasinėja ir sprogdina duobes smėlyje - jų neapleidžia viltis, kad štai kažkur pagaliau skaisčiai sutviks auksas. Tačiau jų turtingo ir šlovingo gyvenimo lūkesčiai ima po truputį byrėti, kai Bulgarijos ministro pirmininko brolis užsimoja čia įkurti didžiulį kurortą. (N-13)

 

Nesugaunamieji. Rožinių panterų istorija"
„Smash and Grab: The Story of the Pink Panthers"

Rež. Havana Marking
(Didžioji Britanija, JAV, Serbija ir Juodkalnija, 2012, angl. k., liet. subt., 89 min.)

21 d. - 21 val.

 

Organizuoti nusikaltimai XXI a. nė iš tolo neprimena „Krikštatėvio": čia nėra vado, jokios hierarchinės struktūros, o pasitikėjimas ir lojalumas - neegzistuojančios sąvokos. Režisierė Havana Marking sugeba susekti penkis garsiosios nusikaltėlių gaujos „Rožinės panteros" narius. Žaibišku greičiu visame pasaulyje veikianti grupuotė susiformavo per konfliktą buvusioje Jugoslavijoje, tuo metu draskomoje etninių konfliktų, slegiamoje skurdo bei valdomoje juodosios narkotikų ir sekso rinkos. Garsiesiems vagims be jokių skrupulų vykdant nusikaltimus Europoje, Azijoje ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose, tarptautinės policijos pajėgos ir Interpolas pradeda minti jiems ant kulnų. (N-13)

 

Dviejų pamišimas"
„Folie à deux: Madness Made of Two"

Rež. Kim Hopkins

(Vengrija, Didžioji Britanija, 2012, angl. k., liet. subt., 101 min.)

24 d. - 20.30

 

Septynių vaikų tėvai Helena ir Džonas nusprendžia pastatyti ant kortos savo patogų ir saugų gyvenimą ir, pasiėmę paskolą, nusipirkti bene seniausią visoje Anglijoje namą. Didžiulius rūmus Jorko centre jie rengiasi paversti viešbučiu, tačiau stojus finansų krizei jų svajonė tampa baisiausiu košmaru. Abejingų nepaliekanti Helena dėl paskolos grumiasi su bankais, o dėl teisių į kiemą - su ne itin geranoriškai nusiteikusiais kaimynais. Penkerius metus filmuotas kino pasakojimas - tai intymus didžiulės, bohemiškos šeimos portretas, parodantis jų kasdienio gyvenimo pakilimus ir nuosmukius. Taip pat tai žvilgsnis į Anglijos istoriją bei jos šiandienines manijas. (N-13)

Filmą pristatys režisierė.

 

VDFF programa „Senoji dokumentika naujai"

I programa

21 d. - 17 val.

 

Senis ir žemė"

Rež. Robertas Verba

(Lietuva, 1965, liet. k., angl. subt., 20 min.)

 

„Senis ir žemė" - pirmasis žymaus lietuvių kino dokumentininko R. Verbos sukurtas filmas, ženklinantis ir lietuvių poetinio dokumentinio kino pradžią. Savo filmo herojumi pasirinkęs kaimo šviesuolį Anuprą Trimonį, R. Verba palengva kuria su gimtąja žeme susijusio senolio portretą, kartu į ekraną sugrąžindamas patriarchališką lietuviško kaimo pasaulėjautą. (N-13)

 

Kelionė ūkų lankomis"

Rež. Henrikas Šablevičius

(Lietuva, 1973, liet. k., angl. subt., 10 min.)

 

Šis H. Šablevičiaus filmas pratęsia lietuvių poetinės dokumentikos tradiciją. Tai nostalgiška kelionė į dar nepamirštą, artimą ir pažįstamą pasaulį senojo geležinkelio „siauruku". Fone skambant „siauruko" prižiūrėtojo Povilo pasakojimui, kamera klaidžioja po simbolišką, archetipinę, visai lietuvių kino poetikai būdingą erdvę. Bet vaizdų idilę temdo sparčiai besikeičiančios tikrovės grėsmė, naikinanti ūkų ir lankų apsuptos Lietuvos likučius. (N-13)

 

Šimtamečių godos"

Rež. Robertas Verba

(Lietuva, 1969, liet. k., angl. subt., 20 min.)

 

R. Verbos filmo personažai - šimto metų sulaukę senoliai, gimę dar praėjusiame amžiuje ir tebegyvenantys senose kaip ir jie patys erdvėse. Prieš kantriai stebinčią režisieriaus kamerą jie prisimena savo jaunystę, meilę ir patirtus sunkumus. Braukia ašaras, apsupti gausių giminių švenčia gimtadienius ir tampa gyvenimiškai komiškų situacijų dalyviais. O R. Verba, greta kalbinamų raukšlėtų šimtamečių įterpdamas kadrus su jaunais veidais, nebyliai klausia apie laiko tėkmę ir ryšį tarp kartų. (N-13)

 

Laikas eina per miestą"

Rež. Almantas Grikevičius

(Lietuva, 1966, liet. k., angl. subt., 20 min.)

 

Tai vienintelis lietuvių dokumentinis filmas, kurio pagrindiniu veikėju tampa Vilnius. A. Grikevičiaus pasirinkta vaizdų ir garsų sintezė leidžia laikui eiti per miestą, sustingti, atsigręžti į praeitį ir vėl sugrįžti į dabartį. Simbolinių asociacijų ir montažo kuriamos metaforos atskleidžia svarbiausius Lietuvos istorijos valstybingumo tarpsnius bei tapatumo, grįsto istoriniu valstybingumu, ilgesį. (N-13)

 

Programą pristatys filmų kūrėjai ir restauratoriai.

 

II programa

22 d. - 17 val.

 

Neregių žemė"

Rež. Audrius Stonys

(Lietuva, 1992, liet. k., angl. subt., 28 min.)

 

„Neregių žemė" ženklina naujos lietuvių dokumentinio kino kūrėjų kartos pradžią. Kuo ypatingas neregių pasaulis? Jis kupinas garsų, prisilietimų, kontrastų, įvairių pojūčių, atsirandančių susidūrus su, regis, visai paprastais daiktais. Režisierius atskleidžia ne tik tai, bet, pirmiausia, vidinį neregių pasaulio peizažą, tarsi materializuodamas savo herojų jausmus, troškimus ir vienatvę. Ir, žinoma, šviesos ilgesį.

Tai vienintelis lietuvių dokumentinis filmas, 1992 m. pripažintas geriausiu dokumentiniu kino kūriniu Europoje ir pelnęs Europos kino akademijos apdovanojimą - „Feliksą". (N-13)

 

Dešimt minučių prieš Ikaro skrydį"

Rež. Arūnas Matelis

(Lietuva, 1990, liet. k., angl. subt., 10 min.)

 

Pirmajame A. Matelio filme tarsi anonimiška akis fiksuoja Užupio gyventojų būtį. Byrantis Užupis ir jo gyventojai tampa posovietinio laikotarpio alegorija, kurios herojų viltingi lūkesčiai nukreipti nežinomybės link. Vienas filmo herojų - mažutis žmogutis su ausine kepure. Jis vaikšto po Užupį kaip po savo namus, viename jo sakinyje susilieja lietuvių, rusų, lenkų ir jidiš kalbų žodžiai.

Kino kritikai filmą, laimėjusį prizus Oberhauzeno, Bornholmo, Pernu festivaliuose, įvardijo naujosios kartos kino manifestu. (N-13)

 

Juoda dėžė"

Rež. Algimantas Maceina

(Lietuva, 1994, liet. k., angl. subt., 38 min.)

 

Filmas „Juoda dėžė" kino kritikų įvardytas vienu įdomiausių lietuviškojo dokumentinio kino eksperimentų. Atsigręždamas į Lietuvos visuomenės genocidą, vykdytą sovietinio režimo, A. Maceina filme fiksuoja savo senelio, ištremto į Sibirą, palaikų pargabenimą atgal į tėvynę. Šeimos istoriją režisierius pasakoja savita kinematografinio pasakojimo forma. Filmuodamas kelionę subjektyvia kamera, kuri sustiprina individualių žmogiškųjų praradimų jauseną, A. Maceina per savo senelio istoriją įprasmina lietuvių išgyventą tragediją. (N-13)

 

Programą pristatys filmų kūrėjai ir restauratoriai.

 

Leonardo Retelio Helmricho filmų retrospektyva

Judantys objektai"

„Moving Objects"

(Olandija, 1991, orig. k., liet. subt., 50 min.)

24 d. - 19 val., 26 d. - 22.10

 

Šis filmas pasakoja apie šešias olandų lėlių ir objektų teatro trupes. Prikelti negyvus daiktus, sukurti judesio iliuziją yra jų profesijos dalis. Būdami su trupe prieš, per pasirodymus ir po jų, turime galimybę pažinti tai, kas paprastai mums lieka nematoma: improvizacijas, iškilusias dilemas, kaip daromi scenografijos elementai ir rekvizitas. Filme atsiskleidžia šių menininkų išradingumas, o stebint ir kalbinant iliuzinės realybės kūrėjus po truputį pažįstamas šis unikalus teatro žanras.

San Fransisko tarptautinis filmų festivalis „Golden Gate" (1992) - specialus žiuri prizas. (N-7)

 

Saulė aukštybėse"

„Stand van de Zon"

(Olandija, Indonezija, 2001, orig. k., angl., liet. subt., 90 min.)

25 d. - 19 val.

 

Pirmajame trilogijos filme matome, kaip užgimstančios revoliucijos prieš Indonezijos diktatorių Suhartą fone klostosi Rumidžos, jos šeimos ir draugų gyvenimo istorija. 1998 m. užgriuvusi gili ekonominė ir politinė krizė nutraukė tris dešimtmečius prie valdžios vairo stovėjusio prezidento Suharto epopėją. Šie konfliktai atsiliepia šešiasdešimtmetį perkopusios našlės Rumidžos ir jos dviejų sūnų gyvenimui darbininkų klasės rajone Džakartoje. Šeimos kasdienybė susipina su sostinės gatvėse vykstančiais susirėmimais ir graudžia milžiniškų miesto sąvartynų realybe, o kantrus ir pastabus kameros žvilgsnis seka dramatiškais herojų gyvenimo vingiais. Filmas pradėtas filmuoti 1997 m., praėjus dvejiem metams po to, kai režisierius, gatvėje fiksuojantis demonstraciją, buvo suimtas, įtartas šnipinėjimu ir šalyje paskelbtas persona non grata.

Olandų kino akademijos apdovanojimas už geriausią dokumentinį filmą. (N-13)

Filmą pristatys režisierius.

 

Mėnulio pavidalas"

„Stand van de Maan"

(Olandija, 2004, orig. k., angl., liet. subt., 92 min.)

26 d. - 17 val.

 

Rumidža su šeima gyvena Džakartoje, Indonezijoje. Praėjo septyneri metai nuo tada, kai buvo nuverstas diktatorius Suhartas, tačiau šalis vis dar išgyvena suirutę. Krikščionei Rumidžai jau per akis chaotiško gyvenimo sostinėje. Kai norėdamas vesti musulmonę jos sūnus Bakti atsiverčia į islamą, Rumidža rimtai pradeda svarstyti galimybę keltis į kaimą, kur gyvenimas ramesnis ir saugesnis. Vienintelis jos ryšys su miestu - trylikametė anūkė Tari. Galiausiai ji nusprendžia pasiimti mergaitę aplankyti savo gimtojo kaimo centrinėje Javoje.

„Sundance" filmų festivalis, JAV (2005) - apdovanojimas už geriausią dokumentinį filmą.

IDFA Amsterdamo tarptautinis dokumentinių filmų festivalis (2004) - apdovanojimas už geriausią ilgo metražo dokumentinį filmą. (N-13)

Filmą pristatys režisierius.

 

Specialus seansas

Antonas čia, šalia"

„Anton tut riadom"

Režisierė Liubov Arkus

(Rusija, 2012, rusų k., angl., liet. subt., 110 min.)

26 d. - 19 val.

 

Prieš keletą metų kino žurnalą „Seans" pasiekė nežinomo autoriaus Antono Charitonovo eilėraštis „Žmonės". Antonas - paauglys, sergantis autizmu - ir tapo filmo herojumi. Ketverius metus Liubovė Arkus su kamera stebėjo berniuko gyvenimą, santykius su vieniša motina, užsimezgusį artimą ryšį su gydymo įstaigos savanoriu ir galiausiai suartėjimą su tėvu. Šis filmas tarsi klausia mūsų: ar įmanoma pajusti kito skausmą?

Rusijos nacionalinės kino meno ir mokslo akademijos „Auksinis erelis" už geriausią dokumentinį filmą, Rusijos kino apdovanojimas „Nika" už geriausią dokumentinį filmą. (N-13)

Po filmo vyks pokalbis su jo autore L. Arkus, režisieriais A. Stoniu, G. Beinoriūte, M. Sargsyanu. Moderuos kino kritikė Živilė Pipinytė.

 


Festivalio įvikio aprašymas aplankytas kartų: 77
1998-2018 e-Space™, kontaktams: info@cinema.lt  www.cinema.lt   maistasinamus.lt