Naujienos Anonsai Repertuaras   Cinema fb Pirk DVD Topai Apie Cinema.lt Paslaugos Reklama
Reklama
 
Filtruoti repertuarą pagal
           
PATKPŠSSav.
Lankytojų reitingas: (balsavo:)
Uždaryti
Jūs esate -  balsuotojas
Jūs įvertinote -  balais
Uždaryti
Uždaryti
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Plačiau apie festivalį
Visi festivaliai
Rašyti komentarą

2010 m. kovo 18 - 21 dienomis Tibeto kultūrinio ir dvasinio palikimo išsaugojimu besirūpinanti asociacija „Tibeto kultūros namai“ panevėžiečius kviečia į pirmą kartą Lietuvoje rengiamą dokumentinių ir vaidybinių filmų apie budizmą festivalį „Budos kine“, kurio programoje Panevėžyje – 5 premjeros bei pažintinė paskaita apie budizmą. Prieš atkeliaudamas į Panevėžį festivalis sutraukė didelio susidomėjimo Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose.

Panevėžyje festivalis vyks kino teatre „Garsas“, Respublikos g. 40.

Asociacijos „Tibeto kultūros namai” vadovės Karolinos Levanaitės teigimu, festivalio filmai suskirstyti į tris programas: „Budizmas Vakaruose: Rytų išmintis šiuolaikiniame gyvenime“, „Kelionės į Rytus“ ir „Tibeto akimirkos“, siekiant kuo išsamiau pristatyti budizmo vertybes, istoriją ir plėtrą Vakaruose.

„Festivalio žiūrovai pamatys dokumentinius filmus, atskleidžiančius viršlaikę budizmo mokymų prasmę, paaiškinančius šiuolaikiškų žmonių susidomėjimą budizmu bei pristatančius budizmo kelią į Vakarus. Vaidybiniai filmai jaudina tibetiečių kasdieninio gyvenimo detalėmis“, - sako asociacijos vadovė.

15 metų budizmą praktikuojantis kino kūrėjas Thomas Schmidtas apie savo režisuotą filmą „Senovės Tibeto beieškant” sako: „Mano sutikti jogai ir tai, ką pamačiau, toli gražu neatitinka mūsų nusistovėjusio supratimo apie tai, kaip viskas yra iš tiesų”.

Pagrindinės festivalio programos „Budizmas Vakaruose: Rytų išmintis šiuolaikiniame gyvenime“ filmai atskleidžia istorinį lūžį 2500 metų religijoje. Prasidėjus komunistinės Kinijos okupacijai, Tibete buvo uždrausta praktikuoti budizmą, sugriauti tūkstančiai vienuolynų, žuvo milijonai žmonių. Tibeto lamos suprato, kad nebegali išsaugoti budizmo mokymų Tibete, todėl nusprendė perduoti juos vakariečiams.

Dokumentiniai filmai „Skaidrusis Lama“ bei „Budizmas šiuolaikiniame pasaulyje“ pristato vakarietiškojo budizmo veidą. Filmai pasakoja apie du lamas: butanietį Lopon Tsečiu Rinpočę ir daną Olę Nydalą – pirmąjį europietį lamą Karma Kagju tradicijoje bei jų abiejų veiklą Vakaruose, taip pat jų mokinius, atradusius praktiškąjį budizmo požiūrį ir metodus.

„Tobulo mokytojo žodžiai“ pasakoja apie Lamą Dzongsar Kjentse Norbu – vieną garsiausių Njingma tradicijos mokytojų, Bernardo Bertolucci konsultantą kuriant „Mažąjį Budą“, aistringą futbolo sirgalių, charizmatišką filmų kūrėją, pasaulio pilietį. Kiekviename žingsnyje jis griauna mokinių įsivaizdavimus apie tai, koks turi būti budistų lama. Filme pasirodo Bernardo Bertolucci, Stevenas Seagalas bei Keanu Reevesas.

Programos „Kelionės į Rytus” filmai pasakoja apie Azijos tyrinėjimus. Filmo „Tibetiečių žinia: budizmas” režisierius Arnaud Desjardin buvo vienas pirmųjų vakariečių, pradėjusių keliauti po Aziją septintajame dešimtmetyje. 1964-1965 m. jam pavyko nufilmuoti unikalią dokumentiką apie Tibeto budizmą ir įvykius po okupacijos.

Programoje „Tibeto akimirkos” – du meniniai filmai, atskleidžiantys tibetiečių gyvenimo momentus. Filmus „Išdykę vienuoliai” ir „Keliautojai ir magai” sukūrė ne profesionalus režisierius, o budistų lama, B. Bertolucci draugas ir „Mažojo Budos” konsultantas Dzongsar Kjentsė Norbu („Tobulo mokytojo žodžiai”). Filmas kurtas be konkretaus scenarijus ar profesionalių aktorių.

„Išdykę vienuoliai” pasakoja apie aistringus futbolo sirgalius vienuolius, kuriančius planus, kaip į vienuolyną atsigabenti televizorių ir pasižiūrėti pasaulio taurės finalą. „Keliautojų ir magų” herojus – mažo kaimelio valdininkas svajoja pasprukti į Ameriką, tačiau atsiduria visiškai kitokioje kelionėje.

FESTIVALIO PROGRAMA

 

TOBULO MOKYTOJO ŽODŽIAI  (Words of my perfect teacher)

Rež. Lesley Ann Patten

Dokumentinis, Kanada, 2003, 103’, T

Originalo kalba: anglų, subtitrai: lietuvių

Žiūrėkite kino teatre "Garsas": kovo 18 d. 18.50 val., kovo 21 d. 15.00 val.

Filmas seka trijų viršlaikės išminties ieškančių mokinių kelią nuo futbolo Pasaulio taurės Vokietijoje iki mistinės kalnų karalystės Butano. Savo kelyje jie bando pavyti... mokytoją. Futbolo fanas, charizmatiškasis filmų kūrėjas, pasaulio pilietis Dzongsar Kjentsė Norbu - vienas garsiausių pasaulyje budizmo mokytojų. Kiekviename žingsnyje jis griauna mokinių įsivaizdavimus apie tai, koks turi būti budistų lama. Filme pasirodo Bernardo Bertolucci, Stevenas Seagalas, skamba Stingo muzika.

 

BUDIZMAS ŠIUOLAIKINIAME PASAULYJE (Buddhism in the modern world)

Rež.  Henrik Nielsen

Dokumentinis, Danija, 2006, 46’, T

Originalo kalba: anglų, subtitrai: lietuvių

Žiūrėkite kino teatre "Garsas": kovo 20 d. 16.30 val. 

Dokumentinis filmas apie Tibeto budizmo integraciją į vakariečių pasaulį, bylojantis apie budizmo principų aktualumą ir praktinį jų pritaikymą šiuolaikinio žmogaus gyvenime. Filmo veikėjai  - Danijoje gyvenantys Lamos Olės Nydalo mokiniai, pasakoja apie savo gyvenimą, meditaciją ir budizmo mokymų studijas.

 

SKAIDRUSIS LAMA (Transparent lama)

Rež. Anna Novikova

Dokumentinis, Rusija, 2006, 65’, T

Originalo kalba: anglų, subtitrai: lietuvių

Žiūrėkite kino teatre "Garsas": kovo 19 d. 17.30 val.

Dokumentinis filmas apie butanietį Lamą Lopon Tsečiu Rinpočę. Nepertraukiamame egzistencijos sraute mūsų gyvenimą galima palyginti su vandens lašu vandenyne. Mes taip užsiėmę savo reikalais, kad net nesusimąstome apie tikrąsias vertybes. Tačiau, sutikus mokytoją, gyvenimas gali pasikeisti visiems laikams. Toks mokytojas buvo Lopon Tsečiu.

 

SENOVĖS TIBETO BEIEŠKANT (Looking for Ancient Tibet)

Rež. Thomas Schmidt

Dokumentinis, Vokietija, 2007, 76’, T

Originalo kalba: anglų, subtitrai: lietuvių

Žiūrėkite kino teatre "Garsas": kovo 20 d. 15.00 val. 

Operatorius Thomas Schmidt ir tibetologė Marija Przyjemska, keliaudami po į Rytų Tibetą ieškojo miesteliuose, kaimeliuose bei kalnų olose gyvenančių garsiųjų jogų, perpratusių tikrąją visų reiškinių prigimtį. Jiems pavyko pasiekti vietas, dabar neprieinamas nei turistams, nei žurnalistams. Dokumentinėje juostoje gausu nuostabių Himalajų vaizdų, vienuolynų, jogų meditacijos vietų, joje užfiksuotos ypatingos meditacijos praktikos. Po filmo įvyks diskusija su jo kūrėjais.

 

KELIAUTOJAI IR MAGAI (Travellers and magicians)

Rež. Khyentse Norbu

Vaidina: Tsewang Dandup, Sonam Lhamo, Lhakpa Dorji, Deki Yangzom, Sonam Kinga

Nuotykinė drama, Butanas, 2003, 108’, T

Originalo kalba: tibetiečių, subtitrai: lietuvių

Žiūrėkite kino teatre "Garsas": kovo 19 d. 18.50 val. 

Dar vienas budistų lamos Dzongsar Kjentsė Norbu filmas. Jaunas valdininkas Dondunas, dirba tarnautoju mažame Butano kaimelyje.  Gyvenimas užkampyje Donduno visiškai nedomina, jis trokšta kuo greičiau išvykti į savo svajonių šalį - Ameriką. Tam, kad gautų vizą, jis iškeliauja į Tchimpku. Pakeliui Dondunas sutinka prekeivį, vienuolį, girtuoklį, pardavėją ir jo gražuolę dukrą. Kad keleiviai nenuobodžiautų, vienuolis jiems pasakoja istoriją apie du brolius... 

 

IŠDYKĘ VIENUOLIAI (The cup)

Rež. Khyentse Norbu

Vaidina: Orgyen Tobgyal, Neten Chokling, Jamyang Lodro, Lama Chonjor, Lama Godhi, Thinley Nudi, Kunsang

Komedija, Butanas / Australija, 1999, 93’, T

Originalo kalba: tibetiečių, subtitrai: lietuvių

Žiūrėkite kino teatre "Garsas": kovo 21 d. 17.00 val. 

Aistros verda ne tik pasaulio futbolo čempionate, bet ir mažame budistų vienuolyne Indijoje. Norėdami stebėti varžybas, trys jauni vienuoliai vakarais slapta ištrūksta į kaimynystėje esantį kaimelį, kuriame yra televizorius. Sučiuptiems „nusikaltimo vietoje“, jiems gresia būti išmestiems iš vienuolyno, o išsigelbėjimas ateina iš ten, iš kur jo niekas nesitiki. Filme nėra profesionalių aktorių, todėl galima tiesiogiai susipažinti su tikrais budistais – nuoširdžiais ir atvirais.

 

TIBETIEČIŲ ŽINIA: BUDIZMAS (Le Message des Thibeteins: „Le Bouddhisme“)

Rež. Arnaud Desjardin

Dokumentinis, Prancūzija, 1964, 66’, T

Originalo kalba: anglų, subtitrai: lietuvių

Žiūrėkite kino teatre "Garsas": kovo 18 d. 17.30 val.

Režisierius Arnaud Desjardin - vienas pirmųjų vakariečių, septintajame dešimtmetyje pradėjusių keliauti po Aziją. 1964-1965 m. jam pavyko nufilmuoti unikalius kadrus apie Tibeto budizmą ir įvykius po okupacijos. Šis filmas - viena geriausių dokumentinių juostų apie Tibeto budizmą. Jo autorius pristato žiūrovams budizmo filosofiją ir praktiką. Juostoje užfiksuoti svarbiausi visų keturių pagrindinių Tibeto budizmo mokyklų lamos: XIV Dalai Lama, XVI Karmapa ir kt.

 


Festivalio įvikio aprašymas aplankytas kartų: 105
1998-2021 e-Space™, kontaktams: info@cinema.lt  www.cinema.lt   maistasinamus.lt