Naujienos Anonsai Repertuaras   Cinema fb Pirk DVD Topai Apie Cinema.lt Paslaugos Reklama
Reklama
 
Filtruoti repertuarą pagal
           
PATKPŠSSav.
Lankytojų reitingas: (balsavo:)
Uždaryti
Jūs esate -  balsuotojas
Jūs įvertinote -  balais
Uždaryti
Uždaryti
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Plačiau apie festivalį
Visi festivaliai
Rašyti komentarą

Šešis metus Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje buvo įrodinėjama, kad kino dokumentika nėra televiziniai filmai, nėra laidos apie keliones ir mokslą. Septintąjį kartą rengiamas festivalis nieko nebeįtikinės. Dokumentika jau užtikrintai įsitvirtino greta vaidybinio kino, o neretai savo temų svarbumu, aktualumu, menine verte lenkia perdirbtą tikrovę.

Rugsėjo 23 d. 19 val. „Skalvijos“ kino centre premjeriniu filmu „Lieknas“ (rež. Julija ir Rimantas Gruodžiai) apie aštuoniasdešimtmetę grožio puoselėtoją ir bus atidarytas Vilniaus dokumentinių filmų festivalis. Šio filmo tema - tai tarsi šių metų festivalio leitmotyvas. Viena festivalio programų - „Meno pavidalai“ – yra skirta meno kūrimo procesui atskleisti. Šios programos filmuose mėginama suvokti, kas yra menas, kaip jis gimsta, kokios atsiranda naujos meno išraiskos priemonės, išprovokuotos šių laikų. Režisierės Lucy Walker filme „Sąvartynas“ rodoma, kaip iš šiukšių atkuriami Davido, Picasso paveikslai. Gatvės menininkas Banksy savo filme „Išėjimas per suvenyrų krautuvę“ įtikina, kad gatvės menas, kuris laikomas vandalizmu, gali būti atsakas politiniam, dvasiniam vandalizmui. Apie industrinį dizainą, jo kūrimą pasakoja režisierius Gary Hustwitas filme „Pavidalai“. Specialiojoje programoje yra ir filmų apie klasikines meno formas. Į Paryžiaus baleto užkulisius įsisuka režisierius Frederickas Wisemanas („La Danse: Paryžiaus Operos baletas“), su poetu Josifu Brodskiu „kalbasi“ režisierius Romanas Liberovas („Josifas Brodskis. Pokalbis su Dangaus gyventoju“), apie ekscentrišką kompozitorių Trimpiną pasakoja režisierius Peteris Esmonde‘as filme „Trimpinas. Išradimų muzika“.

Pagrindinė programa, kaip visad koncentruotai atspindi tai, kas paskutiniaisiais metais tarptautiniuose festivaliuose įvardijama kaip geriausia ir aktualiausia dokumentika. Vienas iš šešių programos filmų – režisieriaus Coco Schrijbero „Sumauti pirmadieniai ir braškių pyragaičiai“ prisiliečia prie gana neįprastos temos – nuobodulio. Davidas Kinsella festivalyje pristatys savo filmą „Žudančios merginos“ apie vėlyvų abortų kliniką paauglėms Sankt Peterburge. Kitokio pabūdžio aktualija matoma Paweło Łozińskio filme „Chemoterapija“. Tai – subtilus kolektyvinis vėžiu sergančių žmonių – Varšuvos onkologijos centro pacientų – portretas.

Festivalyje bus parodyta ne tik P. Łozińskio „Chemoterapija“, kurią pristatys pats režisierius, bet visa jo dokumentikos retrospektyva iki naujausio filmo „Inventorizacija“. Beje, P. Łozińskis išrinktas ir konkursinės programos žiuri pirmininku. Vertinant šių metų Latvijos, Estijos ir Lietuvos režisierių filmus, jam talkins režisierė, kino pedagogė Galina Jevtušenko ir dokumentikos kūrėjas, dėstęs įvairiose pasaulio kino mokyklose - Royus Lekusas. Šio režisieriaus naujausio filmo „Įstrigę krante: likimo pamesti jūreiviai“ premjera įvyks dokumeninio festivalio metu. Jį pristatys visa filmavimo grupė, dalyvaus ir filmo herojus.

VDFF svečiuosis ir subtilaus filmo „Nenetė“ apie keturiasdešimtmetę orangutanę režisierius Nicolas Philibertas. Jo filmus „Būti ir turėti“, „Luvro miestas“ dokumentikos mėgėjai gali prisiminti, kai prieš kelis metus Prancūzų kultūros centras juos pristatė „Skalvijos“ kino centre.

Nemažiau reikšminga šių metų VDFF programos dalis – Lietuvių dokumentikos klasiko Roberto Verbos filmų retrospektyva. Bus parodytos keturios teminės filmų programos „Šimtamečių godos“, „Išeinu, kad sugrįžčiau“, „Paskutinė vienkiemio vasara“ ir „Šventėn“.

Festivalis bus uždarytas spalio 2 d. 19 val. Audriaus Stonio dokumentinio filmo „Aš perėjau ugnį“ premjera bei konkurso laureatų apdovanojimais.

Šiais metais Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis vyks rugsėjo 23 – spalio 3 d. „Skalvijos“ kino centre ir kino teatre „Pasaka“.


Vilniaus dokumentintinių filmų festivalio ATIDARYMAS

Lieknas

Dokumentinis / Lietuva, studija "Periferija" / 2010, 28 min.

Scenarijaus autoriai ir režisieriai: Julija Gruodienė, Rimantas Gruodis
Muzikos autorė ir atlikėja Evelina Puzaitė
Operatorius Rimantas Gruodis
Garso režisierius Vidmantas Kazlauskas
Montažo režisieriai: Andrius Paškevičius, Rimantas Gruodis
Prodiuseris Rimantas Gruodis

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" rugsėjo 23 d. 19 val.

Aldona per 40 metų (dabar jai – 80) pati viena susimūrijo namą, iškasė kastuvu tvenkinius, pelkėje sukūrė nuostabų parką.

 

SPECIALUS SEANSAS „VDFF svečias“

„Įstrigę krante: likimo pamesti jūreiviai“ / „En Rade, la complainte des marins perdus“ 

Latvija, Prancūzija / 2010, 52 min.

Rež. Roy Lekus

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija"  rugsėjo 27 d. 18 val. (Filmą pristatys režisierius)

2000 m. pavasarį kurdamas televizinį dokumentinį filmą apie jūreivius, prancūzų-amerikiečių režisierius Roy Lekus netikėtai tampa dramatiškos istorijos liudininku: su Latvijos vėliava plaukiojantis surūdijęs senučiukas laivas, pavadinimu „Viktoras“, vos nenuskęsta per audrą Biskajos įlankoje. Išgelbėti prancūzų laivo skenduolio įgulos nariai bergždžiai laukia laivo savininko Bresto uoste. Atsisakęs apmokėti remonto darbus, o vėliau apskritai dingęs it į vandenį, laivo savininkas paliko savo įgulą be atlygio ir jokio pragyvenimo šaltinio.

Filme regime dviejų laivų – „Olgos“ ir „Viktoro“, taip niekada ir nesugrįžusių į savo gimtuosius uostus Latvijoje ir Graikijoje, bei jų įgulos likimus.

 

KONKURSINĖ PROGRAMA

ESTIJOS PROGRAMA

Disko ir atominis karas / Disko ja tuumasõda

Estija, kino studija: OÜ Eetriüksus / 2009, 80 min.

Režisierius: Jaak Kilmi
Operatorius: Manfred Vainokivi

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija"  rugsėjo  26 d. 15 val.

Filmas „Disko ir atominis karas“ pasakoja apie keistą informacinį karą, kuriame totalitarinio režimo atstovai susiduria akis į akį su populiariosios kultūros herojais ir turi pripažinti savo pralaimėjimą. Tais laikais sovietinį jaunimą pasiekdavę populiariosios Vakarų kultūros atgarsiai turėjo jų pasaulėžiūrai didelę įtaką, iš nūdienos perspektyvos žiūrint – netgi šiek tiek keistoką. Suomių televizija tarsi langas atvėrė jiems išsvajotus pasaulius. Nors ji buvo uždrausta, daugelis savo namuose atrasdavo būdų paragauti šio uždrausto vaisiaus ir tuometinė valdžia buvo bejėgė su tuo kovoti. Supinant šnipų žaidimus su žmogiškąja tragikomedija, šiame filme savitai interpretuojama dar, regis, visai nesena mūsų istorija.

 

Tapatybė / Aйdentity

Estija / 2009, 62 min.

Režisierius: Vladimir Loginov
Operatoriai: Vladimir Loginov, Tania Muravskaja

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija"  rugsėjo  27 d. 16.15 val.

„Nors esu įdėjusi daug pastangų ir nemažai pasiekusi, jaučiu atstumą ir įtampą. Esu čia tarsi pašalinė – Estijos visuomenė manęs nepriima, nesu jos dalis. Ir man skaudu“, – sako filmo herojė menininkė Tania Muravskaja, kuri mėgina bent per kūrybą priartėti prie Estijos žmonių.

 

Pasaulio čempionas / Maailmameister

Estija, kino studija: Osakond / 2009, 38 min.

Režisierė: Moonika Siimets
Operatorius: Ants Martin Vahur

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija"  rugsėjo  28 d. 17 val.

83 metų Herbertas Seppas mokyklą lankė pirmosios Estijos Respublikos laikais, paauglys buvo ištremtas į Sibirą, vėliau iš ten grįžo, tačiau tuo jo gyvenimo istorijos panašumai į amžininkų ir baigiasi. Herbertas moka stovėti ant galvos, daro kūlvirsčius ore ir yra geriausias Estijos šuolininkas su kartimi savo amžiaus grupėje. Tarp daugybės jo apdovanojimų yra Europos čempionato sidabro medalis. Suomija rengiasi pasaulio senjorų žaidynėms, o Herberto svajonė – šalia pasaulio čempiono titulo išvysti savo pavardę ir pasiekti pasaulio šuolio su kartimi rekordą. Herbertas svajonių nesibaido, bet ar pavyks jam paversti jas realybe?


Panelė Robinzonė / Miss Robinson

Estija, kino studija: Homeless Bob Production / 2009, 28 min.

Režisierė: Aliona Suržikova
Operatorius: Maksim Golomidov

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija"  rugsėjo  30 d. 17 val.

Olga jau septintus metus dirba kiaurą parą veikiančiame bare ir ieško meilės, kad pagaliau ištekėtų. Pirmasis potencialus sutuoktinis buvo suimtas ir pasodintas. Ji laukė jo išeinančio į laisvę ir netgi buvo pasiryžusi tekėti kalėjime. Tačiau laikui bėgant suprato, kad santuoka su kaliniu – toli gražu ne jos svajonių išsipildymas. Gyvenimas nestovi vietoje ir Olga sutinka naują meilę, tačiau šis turi neaiškių ketinimų ir artima draugystė tarp jų neužsimezga. Trokšdama pabėgti nuo vienatvės ir realybės, ji susiranda dar vieną mylimąjį...

 

LATVIJOS PROGRAMA

Lohengrinas iš „Varka Kru“ / Loengrīns no Varka Kru

Latvija, kino studija: Ego Media / 2009, 80 min.

Scenarijaus autorius ir režisierius: Viesturs Kairišs
Operatoriai: Gints Bērziņš, Andrejs Verhoustinskis

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija"  rugsėjo  25 d. 15 val.

Šis filmas – kūrybiškas latvių rogutininko Martino Rubenio, 2006-aisiais Turine laimėjusio pirmąjį žiemos olimpinių žaidynių medalį Latvijos sporto istorijoje, portretas. Jam puikiai klostosi sportininko karjera, tačiau šiuolaikinės alternatyviosios kultūros sluoksniuose jis žinomas ir kaip DJ Betonas iš grupės „Varka Kru“ (nuo rusiško žodžio варка ir angliško crew). Tarsi iš viduramžių nužengęs riteris Lohengrinas, M. Rubenis atvyksta rogutėmis į mūšį – kovoti su priešininku ir savimi, su laiku ir pasauliu.

 

Rubiko keliu / Pa Rubika ceļu

Latvija, kino studija: Hargla Company / 2010, 30 min.

Scenarijaus autorė ir režisierė: Laila Pakalniņa
Operatorius: Uldis Jancis

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija"  rugsėjo  27 d. 16.15 val.

Rubiko kelias – tai Rygą su Jūrmala jungiantis dviračių takas, vis dar vadinamas buvusios Latvijos komunistų partijos lyderio vardu. Autoriams filmuojant vaikštinėjančius, bėgiojančius dviratininkus, šunis, paukščius, mopedus, dangų skrodžiančius lėktuvus, Latvijos pilietis Alfrēdas Rubikas, kadaise uoliai priešinęsis savo šalies nepriklausomybei, buvo išrinktas į Europos Parlamentą.


Versija Vera / Versija Vera

Latvija, kino studija: Kinolat / 2010, 75 min.

Scenarijaus autorė ir režisierė: Ilona Brūvere
Operatorė: Elīna Bandēna

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija"  rugsėjo  29 d. 17 val.

Remiantis žymios Rygoje gyvenusios skulptorės Veros Muchinos dienoraščiais ir archyvine medžiaga, nespalvotame filme atkuriama epochos atmosfera, nagrinėjamas moters menininkės santykis su valdžia, menu, savimi. V. Muchina studijavo Paryžiuje ir Florencijoje, globojama Auguste'o Rodino mokinio Antoine'o Bourdelle'io. Tarp besižavinčių jos kūryba – ir Pablo Picasso. Bene garsiausia V. Muchinos skulptūra „Darbininkas ir kolūkietė“ sukėlė tikrą sensaciją 1937 metais parodoje Paryžiuje. Nuoširdžiu menininkės tikėjimu žmogiškais idealais kadaise puikiai pasinaudojo sovietinė propaganda. Tačiau šiame filme nenuklystama į politines tos epochos peripetijas, o siekiama daugiau tyrinėti asmeninius skulptorės pojūčius ir jos meninį įžvalgumą. Kino ekrane skleidžiasi asmeniškas pačios V. Muchinos žodinis monologas ir Ilonos Brūverės vaizdinė interpretacija, nufilmuota pasitelkiant įvairius kinematografinius eksperimentus, jungiančius dokumentiką su meniniu kinu: nespalvotai nufilmuotas scenas, švelniai mirkčiojantį vaizdą, statiškų ir dinamiškų vaizdų kontrastą, vaizdo ir muzikinio ritmo sintezę.

 

Moterys ir sargybiniai / Sievietes un sargi

Latvija, kino studija: Latsfilma ltd. / 2009, 52 min.

Scenarijaus autorė ir režisierė: Una Celma
Operatorius: Uldis Jancis

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija"  rugsėjo  30 d. 17 val.

Tarsi filosofinė esė nufilmuotame kino pasakojime žvelgiama į graudų gyvenimą Afganistano moterų kalėjime, kur skleidžiasi kalinių ir kalėjimo prižiūrėtojų istorijos ir likimai. Filme prabylama apie skirtingas nelaisvės formas – islamo įstatymai žiaurūs ne tik nuteistosioms, bet ir prižiūrėtojoms, kurių „laisvė“ už kalėjimo sienų taip pat nėra saugi. Ką šioms moterims, atskirtoms nuo šeimų ir vaikų, reiškia kaltė ir nekaltumas pasaulyje, kur nėra saugumo? Šis filmas – puiki ir reta proga tarsi akies krašteliu žvilgtelėti į tragišką Afganistano moterų, įkalintų vyrų valdomame pasaulyje, gyvenimo realybę.

 

LIETUVOS PROGRAMA

Upė

Lietuva, kino studija: Periferija  / 2009, 30 min.

Scenarijaus autoriai ir režisieriai: Julija Gruodienė, Rimantas Gruodis
Operatorius: Viktoras Radajevas

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija"  rugsėjo  25 d. 15 val.

Filmo autoriai pasakoja apie Saleninkų kaimo žmones, gyvenančius Neries ir Šventosios upių santakoje. Pagrindinė jų transporto priemonė – valtis. Jie gyvena Jonavos chemijos gamyklos pašonėje. Dėl prieš 20 metų įvykusios avarijos keliolika šeimų tebegyvena užterštoje žemėje. Per Nerį seniai nebėra kelto, į seniūniją nevažinėja autobusas. Saleninkų žmonės verčiasi atsitiktiniais darbais, gyvena iš pašalpų, pensijų.

Filmas sužavi vietos gyventojų mokėjimu priimti gyvenimo išbandymus, neprarasti vilties ir svajonių. „Upė“ Lietuvoje buvo išrinktas geriausiu 2009-ųjų dokumentiniu filmu.


Šarka²

Lietuva, kino studija: Just a moment  / 2010, 28 min.

Scenarijaus autorius ir režisierius: Mykolas Vildžiūnas
Operatorius: Audrius Kemežys

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija"  rugsėjo  26 d. 15 val.

Beno Šarkos parodoje – jūros išmesti daiktai, virtę „paukščiais, kurie lesa jums akis“. B. Šarka – avangardistas, kūrėjas, žmogus-paukštis. Į klausimą, kas jis, menininkas atsako Šekspyro citata: „Esu mirtingas mišinys vandens ir molio.“ Beno gyvenime vargiai apčiuopsi kasdienės buities ritualus. Jam priimtina tik viena bendravimo forma – kūryba. Tik per jos pažinimą pažįsti Beną. Tik per pasakojimą apie ją gimsta šio menininko portretas.

 

Tikras garsas valstybės atgimimo 1989-1993

Lietuva / 2010, 45 min.

Scenarijaus autorius ir režisierius: Domantas Vildžiūnas
Operatorius: Domantas Vildžiūnas

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija"  rugsėjo  28 d. 17 val.

Šis filmas atsirado dėl režisierių kankinančios chroniškos slogos. Todėl 20 metų senumo kvapus teko pakeisti garsais ir vaizdais. Garsas – vienas esmingiausių filmo elementų. Tai jį lydinčio vaizdo antropologija: dainos, žmonės, vitrinos, gatvės muzikantai. Tikimasi, kad žiūrovas ne tik pamatys, bet ir užuos, kaip prieš 20 metų Vilniuje žmonės rengėsi, šukavosi, kokius batus avėjo. Vieni mitingavo už laisvą Lietuvą, kiti dainavo „Katiušą“. Keitėsi vėliavų spalvos, kito ir gatvės gyvenimas.

 

Šanxai Banzai (Vilniaus Šanchajus)

Lietuva, kino studija: VšĮ Kultūrinių projektų centras / 2010, 25 min.

Režisierė: Jūratė Samulionytė
Operatorius: Audrius Zelenius

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija"  rugsėjo  29 d. 17 val.

„Šanxai Banzai“ („Vilniaus Šanchajus“) – tai ironiškas dokumentinis filmas apie Vilniaus Šnipiškių mikrorajoną, vilniečiams žinomą kaip Šanchajus.
Filmas atskleidžia paradoksalų kaimo miesto centre egzistavimą, unikalios daugiatautės bendruomenės buvimą. Šanchajaus gyventojai turi savo taisykles, meiles, įpročius ir nuodėmes. Daugelis jų gyvena praeities laiku, kuris tirpsta mūsų atmintyje. Šanchajų keičia prestižinis dangoraižių rajonas, kurio širdis – prekybos ir verslo centras „Europa“. Kokia ateitis laukia Šanchajaus „personažų“?

 

PAGRINDINĖ PROGRAMA

Sumauti pirmadieniai ir braškių pyragaičiai / Bloody Mondays and Strawberry Pies, N-16

Dokumentinis / Olandija / 2008, 87 min.

Originalo kalba: anglų. Subtitrai: lietuvių

Režisierė ir scenarijaus autorė: Coco Schrijber

Žiūrėkite: 

kino teatre "Pasaka" rugsėjo 24 d. 17.15 val.

kino centre "Skalvija" rugsėjo 23 d. 17.00 val., rugsėjo 27 d. 21.10 val.

Grožis, meilė, darbas – kartais to nepakanka, kad pakiltum rytą iš lovos. Filme „Sumauti pirmadieniai ir braškių pyragaičiai“ pasakojama apie nuobodulį ir jo įtaką žmogui. Šioje dokumentinėje istorijoje regime skirtingus personažus: 32 metų amžiaus Volstryto biržos maklerį, per metus uždirbantį milijoną, kiauras dienas nieko neveikiantį dykumų klajoklį, paskutinį likusį gyvą II-ojo pasaulinio karo šnipą, pastaruosius 42 metus vien Laiką tapantį dailininką ir „novatoriškąją“ šaulę Brenda Spencer, kuri būdama šešiolikos pirmą kartą istorijoje nušovė mokykloje vienuolika žmonių ir vien dėl to, kad jai „nepatinka pirmadieniai“. Vidinis nuobodulio kankinamo žmogaus „aš“ prabyla Johno Malkovichiaus balsu – nepakartojamas jo tembras prasiskverbia pro pašiurpusios odos poras, klausdamas: „Kiek dar žmonių pasaulyje jaučiasi taip, kaip aš?“ Atsakymas glūdi nebylioje tavo sąmonės dykynėje.

 

Šoko doktrina / The Shock Doctrine, N-16

Dokumentinis / Didžioji Britanija / 2009, 78 min.

Originalo kalba: anglų. Subtitrai: lietuvių

Režisieriai: Michael Winterbottom, Mat Whitecross

Žiūrėkite:

kino teatre "Pasaka" rugsėjo 25 d. 20 val.

kino centre "Skalvija" rugsėjo 24 d. 21.00 val., rugsėjo 28 d. 19.00 val.

Sukurtame remiantis to paties pavadinimo Naomi Klein bestseleriu, filme „Šoko doktrina“ siekiama atskleisti katastrofų kapitalizmo iškilimą: kai katastrofų įkandin seka puikiai suderinti vyriausybių bei verslo gigantų išpuoliai prieš nelaimių sugniuždytus žmones ir šalis, o gamtinės katastrofos, ekonominės krizės bei karai laikomos puikiomis laisvosios rinkos galimybėmis. Dokumentiniame pasakojime grįžtama iki doktrinos užuomazgų radikaliose Čikagos universiteto profesoriaus Miltono Friedmano teorijose ir paneigiamas mitas, jog globali laisvoji rinka suvešėjo demokratinėje dirvoje. Galiausiai atskleidžiama, kaip toji doktrina buvo įgyvendinama per pastaruosius keturiasdešimt metų: nuo kruvinosios Augusto Pinočeto Čilės iki oligarchų valdomos Boriso Jelcino Rusijos ir dar visai neseniai vykusių karinių invazijų į Afganistaną bei Iraką.

 

Nenetė / Nénette

Prancūzija, kino studija: Les Films d’Ici / 2010, 70 min.

Režisierius ir scenarijaus autorius: Nicolas Philibert

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" rugsėjo 25 d. 19.00 val. (Filmą pristatys režisierius), spalio 2 d. 21.00 val.

1969 metais Borneo salos džiunglėse gimusiai orangutanei Nenetei jau per keturiasdešimt. Iš visų seniausio pasaulyje botanikos sodo „Jardin des Plantes“ augintinių ji čia laikoma seniausiai. Populiarumu niekam nenusileidžiančią senolę per dieną aplanko keli šimtai lankytojų. Ir kiekvienas jų turi ką pasakyti, nori nufotografuoti... Jie juokauja, gaili jos, žavisi jos stiprybe, filosofuoja, lygina ją su savimi. Filme kamera susitelkia į Nenetę ir kitus narvo gyventojus, o tuo tarpu girdime praeinančiųjų komentarus – taip išsiskiria vaizdinė ir garsinė pasakojimo plotmės. Sėdėdama už stiklinio narvo sienos, Nenetė pati yra tarsi veidrodis: kalbėdami apie ją, kalbame apie save, žiūrėdami į ją, matome save. Vienišiai nori, kad ji būtų vieniša. Mąstytojai regi ją giliai paskendusią savo mintyse. Tačiau Nenetė išlieka ori, apgaubta paslapties šydo. Šis filmas ne apie tai, ką sužinome apie orangutanę, o ką, žvelgdami į ją, sužinome apie save.

 

Rugpjūčio 17-oji / 17 awgusta, N-16

Dokumentinis / Rusija, Lenkija / 2009, 62 min.

Originalo kalba: rusų. Subtitrai: anglų, lietuvių

Režisierius Aleksandr Gutman

Žiūrėkite:

kino teatre "Pasaka" rugsėjo 28 d. 17.15 val.

kino centre "Skalvija" rugsėjo 26 d. 17.30 val., rugsėjo 30 d. 21.30 val.

Pirmasis kalėjimas Rusijoje, kur kalinami nuteistieji iki gyvos galvos. Kalėjimo kamera. Kalinys nuteistas už trigubą žmogžudystę. Jis bendrauja su Dievu, kuris jo likimui abejingas. Meldžiasi, tačiau nėra tikintysis. Jo žodžiai sklando kameros ore – jis kalbasi su savimi ir klausosi. Kameros erdvė glemžiasi jį į save. Visas jo pasaulis – tarp keturių sienų su vaizdu pro langą. Buvimas kalėjime jį fiziškai paskandina Laike.

Filme rodoma viena gyvenimo diena kalinio, daugiau niekuomet neišeisiančio iš kalėjimo kameros. Jis yra vienas iš 142 nuteistųjų iki gyvos galvos, laikomų kalėjimu paverstame šešioliktame amžiuje statytame buvusiame Ortodoksų vienuolyne. Regime jo kasdienius ritualus, maldas, pokalbius su Dievu ir savimi. Pasak režisieriaus Aleksandro Gutmano, jo filme, tarsi veidrodyje, atsispindi dabartinis Rusijos gyvenimas.

 

Chemoterapija / Chemi, N-16

Dokumentinis / Lenkija / 2009, 58 min.

Originalo kalba: lenkų. Subtitrai: lietuvių

Režisierius Paweł Łoziński

Žiūrėkite:

kino teatre "Pasaka" rugsėjo 30 d. 20.00 val.

kino centre "Skalvija" rugsėjo 29 d. 19.00 val. (Filmą pristatys režisierius), spalio 3 d. 17.00 val.

Neįprastas kolektyvinis sergančių vėžiu žmonių - Varšuvos onkologijos centro pacientų – portretas. Režisierius juos filmavo tas kelias valandas, kurias jie praleidžia prijungti prie lašelinių su vaistais. Į skyrių jie ateina vieni arba su artimaisiais. Tos kelios valandos - tai apmąstymų ir pokalbių su artimaisiais bei kitais ligoniais laikas. Pokalbiai padeda susitaikyti su liga, numalšinti baimę. Filmas skirtas montažininkei Katarzynai Maciejko - Kowalczyk - ilgametei režisieriaus bendradarbei.


Žudančios merginos / Killing Girls, S

Dokumentis / Norvegija / 2009, 79 min.

Originalo kalba: rusų. Subtitrai: lietuvių

Režisierius Davidas Kinsella

Žiūrėkite:

kino teatre "Pasaka" spalio 2 d. 17 val.

kino centre "Skalvija" spalio 1 d. 18.30 val. (Filmą pristatys režisierius)

Filmas nukelia mus į pavėluotų abortų kliniką paauglėms Sankt Peterburge, Rusijoje. Kartais čia atkeliauja merginų, norinčių nutraukti nėštumą likus mėnesiui ar dviems iki gimdymo. Jos įeina pro galines duris, kai kurias lydi mamos ar draugės, tačiau tai, kas jų čia laukia, turės iškentėti vienui vienos. Procedūra įprasta: atvykusios savaitgalį, jos paguldomos į vieną didelė palatą. Joms duoda išgerti vaistų, iššaukiančių sąrėmius. Daugelis šių merginų nenori matyti savo kūdikių. Kitą rytą jos tiesiog palieka kliniką ir grįžta į normalų gyvenimą.

Juostoje „Žudančios mergaites“ mąstoma apie moralinius ir ekonominius pasirinkimus nūdienos Rusijos visuomenėje. Tai pasakojimas apie tris merginas, nusprendusias nutraukti nėštumą paskutiniais mėnesiais, o taip pat apie abortus atliekančią gydytoją. Kas šie žmonės? Kokios jų gyvenimo istorijos? Ekrane prabėga treji metai herojų gyvenimo – stebėdami jį suprantame, kuo ir kaip šiandien gyvena jaunoji Rusijos karta: puoselėdama svajones apie kerintį vakarietišką gyvenimą, ji priversta kovoti dėl kiekvieno pasitaikiusio pinigo, kad nusipirktų bent trupinėlį laimės. Tokiam pasauly vaikams vietos nebėra.

 

SPECIALIOJI PROGRAMA

Pavidalai / Objectified, N-16

Dokumentinis / JAV / 2009, 75 min.

Originalo kalba anglų. Subtitrai: lietuvių

Režisierius Gary Hustwit

Žiūrėkite:

kino teatre "Pasaka" spalio 1 d. 19 val.

kino centre "Skalvija" rugsėjo 23 d. 20.30 val., rugsėjo 29 d. 20.40 val.

„Pavidalai“ – tai antrasis režisieriaus kuriamos dizaino trilogijos filmas. 2008 metais VDFF jau rodytas filmas „Helvetica“ pasakoja apie tipografiją ir grafinį dizainą, o štai paskutinioji trilogijos dalis „Urbanizuotas“ („Urbanized“, ), pasirodysianti 2011 metais, prabils apie miesto dizainą. „Pavidalai“ – tai filmas apie industrinį dizainą, sudėtingą mūsų santykį su daiktais, kurie mus supa, ir apie žmones, kurie juos kuria. Tai žvilgsnis į kūrybinį procesą, kuriame gimsta įvairiausi daiktai – nuo dantų šepetėlio iki technikos prietaisų. O kartu tai ir pasakojimas apie dizainerius, kurie kiekvieną dieną iš naujo tiria, vertina ir išranda mus supančią daiktinę aplinką. Tai pasakojimas apie kūrybinę saviraišką, tapatybę, vartotojiškumą, daiktų ir aplinkos pusiausvyrą.

Pasitelkę vérité stilių ir išsamius pokalbius, filmo kūrėjai fiksuoja pačių įtakingiausių daiktų dizainerių kūrybinį procesą ir stebi, kaip jų sukurti daiktai veikia mūsų gyvenimą. Ar daiktai, kuriuos patys pasirenkame, gali mums papasakoti apie tai, kas mes esame ir kuo norime būti?

 

Josifas Brodskis. Pokalbis su Dangaus gyventoju / Josif Brodskij. Razgovor s nebožitelem, N-16

Dokumentinis / Rusija / 2010, 39 min.

Originalo kalba: rusų. Subtitrai: lietuvių

Režisierius Roman Liberov

Žiūrėkite:

kino teatre "Pasaka" rugsėjo 25 d. 19.15 val.

kino centre "Skalvija" rugsėjo 24 d. 18.00 val. (Filmą pristatys režisierius), rugsėjo 27 d. 15.00 val.

Filmo pagrindą sudaro užkadrinis interviu su poetu Josifu Brodskiu, pokalbis su kritiku Solomonu Volkovu, vykęs 1993 m. Niujorke. Brodskis pasakoja apie esminius savo gyvenimo posūkius, atvirai atsakinėja į jautrius klausimus, kalba apie poeziją, juokauja, prisimena. Brodskio eiles skaito Kirilas Pirogovas ir pats eilių autorius.

Šis filmas buvo sukurtas šiais metais minint Nobelio premijos laureato, poeto J. Brodskio jubiliejų.

Filmo autoriui R. Liberovui Josifas Brodskis gyvenimo orientyru tapo, kai 1997 m. pirmą kartą apie Brodskį sužinojo perskaitęs straipsnį žurnale, kuris buvo skirtas poeto mirties metinėms. Nuo tada R. Liberovas J. Brodskį laiko nuolatiniu savo pašnekovu.

Režisierius sako, kad jam buvo svarbu ne tik papasakoti apie poetą, bet ir sukurti atmosferą, kuri geriausiai atspindėtų tai, kas ir kaip yra kalbama. Filme naudojama animacija.

 

Sąvartynas / Waste Land, N-16

Dokumentinis / Didžioji Britanija, Brazilija / 2010, 98 min.

Originalo kalba: anglų. Subtitrai: lietuvių

Režisierė Lucy Walker

Žiūrėkite:

kino teatre "Pasaka" spalio 3 d. 19 val.

kino centre "Skalvija" rugsėjo 25 d. 21.00 val., spalio 1 d. 20.30 val.

Filmuotas bemaž trejus metus, filmas pasakoja apie žymaus menininko Viko Munizo kelionę iš Bruklino, kur jis dabar gyvena, į gimtąją Braziliją ir “Gramačo sodais” (Jardim Gramacho) vadinamą didžiausią pasaulio sąvartyną, įsikūrusį Rio de Ženeiro pašonėje. Čia jis fotografuoja įvairiaspalvę grupelę katadorų (catadores), taip save pasivadinusių perdirbamų atliekų rinkėjų. Pirminė Munizui gimusi idėja buvo “nutapyti” katadorus šiukšlėmis, tačiau galiausiai jis susidraugauja su šiais įkvepiančiais personažais ir leidžia jiems patiems atkurti iš šiukšlių savo fotografinius atvaizdus. Taip jiems įsivaizduojant save gyvenant kitokius gyvenimus, atsiskleidžia jų orumas ir neviltis. Režisierė Lucy Walker tampa šio proceso dalimi, įrodydama meno galią keisti ir žmogaus dvasios alchemiją. Režisierė prisipažįsta, kad ją visuomet domino šiukšlių tema – tai, ką jos apie mus byloja, kas mus jose trikdo ir tai, su kuo negalim jose išsiskirti.

 

Trimpinas. Išradimų muzika / Trimpin the Sound of Invention, N-16

Dokumentinis / JAV / 2009, 77 min.

Originalo kalba: anglų. Subtitrai: lietuvių

Režisierius Peter Esmonde

Žiūrėkite:

kino teatre "Pasaka" rugsėjo 27 d. 19 val.

kino centre "Skalvija" rugsėjo 26 d. 19.00 val.

Filmas „Trimpinas. Išradimų muzika” - tai smagi kelionė per muzikos pasaulį, sukurtą ekscentriško kūrybinio genijaus. Menininkas, išradėjas, inžinierius ir kompozitorius Trimpinas nežaidžia pagal komercinio meno rinkos taisykles, jo darbų niekuomet neatstovavo jokia galerija ar vadybininkas, jis neturi mobilaus telefono ar interneto svetainės, tačiau nepaisant to, jo išsišokančius muzikinius eksperimentus liaupsina visas pasaulis. Jis mieliau leidžia laiką kurdamas pašėlusius muzikinius „įrenginius” savo studijoje, primenančioje ir Kalėdų Senelio dirbtuvėlę, ir Frankenšteino laboratoriją. Dvejus metus filmuotoje dokumentinėje kino istorijoje matome, kaip išradingasis menininkas iš 500 elektrinių gitarų sumeistrauja 18 metrų aukščio bokštą, sukonstruoja didžiulį marimbų orkestrą, žemės drebėjimo duomenis verčiančiu muzika, arba kartu su “Kronos Quartet” surengia pasaulinę premjerą, kurioje užgroja žaisliniai instrumentai. Šis filmas tarsi spąstai įvilioja į slėpinių ir kūrybinių eksperimentų kupiną pasaulį.

 

Išėjimas per suvenyrų krautuvę / Exit Through the Gift Shop

Dokumentinis / JAV, Didžioji Britanija / 2010, 87 min.

Originalo kalba: anglų. Subtitrai: rusų, lietuvių

Režisierius Banksy

Žiūrėkite:

kino teatre "Pasaka" rugsėjo 29 d. 20 val.

kino centre "Skalvija" rugsėjo 27 d. 19.00 val., spalio 3 d. 18.20 val.

„Sundance” kino festivalyje skandalingai parodytas filmas-mįslė „Išėjimas pro suvenyrų krautuvėlę”, pasakojantis apie bene garsiausią pasaulio grafitų dailininką Banksy, pristatomas kaip dokumentinis filmas, tačiau kartu tai ir nuotykis, žaidimas su tiesa, privertęs daugelį žiūrovų sudvejoti jo tikrumu. Filme rodomas ekscentriškas ir smalsus Los Andžele gyvenantis prancūzas Thierry Guetta, kuris niekuomet nepaleidžia kameros iš rankų ir filmuoja kiekvieną savo gyvenimo akimirką. Pusbrolio, atskleidusio jam graffiti pasaulį, dėka jis tampa gatvės meno dokumentininku ir nusprendžia surasti tapatybę kruopščiai slepiantį garsųjį Banksy. Tačiau Banksy ir Guetta netikėtai apsikeičia vaidmenimis – medžiojamas personažas Banksy atima kamerą ir pats tampa pasakotoju. Kaip sako Banksy, „tai filmas apie tai, kaip žmogus, panorėjęs nufilmuoti neįmanomą, patyrė nesėkmę.“

Klausimas, ar šis filmas yra tikras ar viso labo fikcija, gal ir liks neatsakytas. Tačiau jis neabejotinai prabyla apie tikrus dalykus: apie autentiškumo vertę; apie tai, ką tai reiškia būti superžvaigžde subkultūros, kuri pati neigia „meinstrymą“; ir apie tai, kaip toji subkultūra atsargiai ir kritiškai vertina talentą.


La Danse: Paryžiaus Operos baletas / La Danse - Le Ballet de L'Opera de Paris, N-16

Dokumentinis/ Prancūzija, JAV / 2009, 159 min.

Originalo kalba: prancūzų, anglų. Subtitrai: lietuvių

Režisierius Frederick Wiseman

Žiūrėkite:

kino teatre "Pasaka" rugsėjo 26 d. 17.30 val.

kino centre "Skalvija" rugsėjo 30 d. 18.40 val.

Paryžiaus Operos baleto trupė yra viena garsiausių pasaulyje. Filme regime visus trupės gyvenimo aspektus: nuo administracinių ir techninių rūpesčių iki šokio pamokų bei septynių baleto spektaklių – Pierre'o Lacotte'o „Paquita“, Rudolfo Noureevo „Spragtukas“, Wayne'o McGregoro „Genus“, Angelino Preljocaj „Medėja“, Matso Eko „Bernardos Albos namai“, Sashos Waltz „Romeo ir Džiuljeta“, Pinos Bausch „Orfėjas ir Euridikė“  – repeticijų bei pasirodymų. Režisierius Frederickas Wiseman'as atskleidžia Prancūzijos baleto mokyklos specifiką: ypatingą dėmesį tobulam techniniam atlikimui ir preciziškam judesio tikslumui. Šis filmas – tarsi trumpa kinematografinė apybraiža apie vieną svarbiausių Prancūzijos kultūrinių institucijų.

 

P. ŁOZIŃSKIO FILMŲ RETROSPEKTYVA

Gimimo vieta / Miejsce urodzenia

Lenkija /1992, 47 min.

Režisierius: Paweł Łoziński
Operatorius: Artur Reinhart

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" rugsėjo 24 d. 19.30 val.

JAV gyvenantis lenkų rašytojas Henrykas Grynbergas po 45 metų grįžta į apylinkes, kuriose karo metais slapstėsi kartu su šeima. Tėvo ir dvejų metų brolio mirties aplinkybes rašytojas aiškinsis, bendraudamas su įvykių liudininkais, su žmonėmis, kurie prisidėjo prie nusikaltimo. Kelionės pabaigoje rašytojas ne tik išsiaiškins, kas buvo tėvo žudikai, bet ir ras jo palaikus.

 

Ponia iš Ukrainos / Pani z Ukrain

Lenkija / Kino studija: Telewizja Polska - I Program / 2002, 19 min.

Scenarijaus autorius ir režisierius: Paweł Łoziński
Operatorius: Paweł Łoziński

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" rugsėjo 24 d. 19.30 val.

„Ponia iš Ukrainos“ – tai kamerinis, šiltas ukrainietės ponios Lesės, kuri kartą per savaitę ateina pas mus išvirti pietų ir sutvarkyti namų, portretas. Tai šiek tiek liūdnas, šiek tiek linksmas filmas apie vienatvę, namų ilgesį ir meilės poreikį.“ (Paweł Łoziński)

 

Tokia istorija / Taka historia

Lenkija / Kino studija: Paweł Łoziński Produkcja Filmów / 1999, 58 min.

Scenarijaus autorius ir režisierius: Paweł Łoziński
Operatorius: Paweł Łoziński

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" rugsėjo 25 d. 17.15 val.

„Seno Varšuvos namo, kuriame aš gyvenu, kieme, tarpuvartėje šalia šiukšlių dėžės, įsikūręs buvęs kiemsargis Wiesius. Jis turi šunelę Varliūkštę, sužadėtinę Anią ir kaimyną – poną Szymańskį. Wiesius gyvena iš pensijos ir iš to, ką randa šiukšlyne. Filme rodomi Wiesiaus ir jo artimųjų gyvenimo metai. Tai pasakojimas apie vienatvę, jausmų poreikį, laiko tėkmę, apie pasaulį, kuris išnyksta kartu su mano filmo herojais.“ (Paweł Łoziński)

 

Kac, kac / Kici, kici

Lenkija / Kino studijos: Paweł Łoziński Produkcja Filmów, Telewizja Polska / 2008, 28 min.

Scenarijaus autorius ir režisierius: Paweł Łoziński
Operatoriai: Kacper Lisowski, Wojciech Staroń, Szymon Lenkowski

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" rugsėjo 25 d. 17.15 val.

Keturių benames kates maitinančių moterų – „kačių mamų“ – portretai. Filme rodomi keturi metų laikai ir rūpestis, suteikiantis moterų gyvenimui prasmę. Šios moterys – truputį pamišusios, bet auksinės širdies, nuoširdžios ir šiltos. Dažniausiai jos vienišos. „Pavasarinė mama“ dar išsaugojo buvusio grožio likučius. Ji rūpinasi botanikos sodo katinais. „Vasarinę“ kamera stebi kapinėse. Ji visada turi skanėstų ir kalbasi su katėmis tyliu, maloniu balsu. „Rudeninė“ į parką ateina su vyru. Katės atstoja jiems vaikus, matyt, seniai palikusius gimtuosius namus. „Žieminei“ – buvusiai mokytojai – nebaisūs net didžiausi šalčiai. Ji maitina kates vėlai vakare ir apie savo globotines kalba kaip apie žmones.

 

Seserys / Siostry

Lenkija / Kino studija: Paweł Łoziński Produkcja Filmów / 1999, 12 min.

Režisierius: Paweł Łoziński
Operatorius: Paweł Łoziński

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" rugsėjo 28 d. 20.40 val.

Dokumentinis vieno veiksmo absurdo teatras. Dvi pagyvenusios seserys sėdi kieme ant suolelio ir kalbasi. Dvylika filmo minučių puikiai perteikia visą jų gyvenimą. Tai pasakojimas apie dominuoti pripratusią vyresniąją seserį ir silpną jaunylę, su kuria visą gyvenimą buvo elgiamasi kaip su vaiku. Jos abi papildo viena kitą.

 

100 metų kino teatre / 100 lat w kinie

Lenkija / Kino studijos: Telewizja Polska - I Program, Studio Filmowe Tor, British Film Institute / 1995, 52 min.

Režisierius: Paweł Łoziński
Operatorius: Artur Reinhart

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" rugsėjo 28 d. 20.40 val.

Britų filmų instituto užsakyto kino šimtmečiui skirto serialo dalis – subjektyvi lenkų kino istorija, pamatyta žiūrovų akimis. Filmas sukurtas pagal Krzysztofo Kieślowskio sumanymą.


Sławomiras Mrożekas pristato / Sławomir Mrożek przedstawia

Lenkija / Kino studijos: Telewizja Polska - I Program,  Agencja Produkcji Filmowej, Projektor Film / 1997, 52 min.

Režisierius: Paweł Łoziński
Operatorius: Paweł Banasiak

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" spalio 2 d. 17.00 val.

Žymaus lenkų dramaturgo portretas, sukurtas Meksikoje, prieš pat rašytojui grįžtant į Lenkiją po ilgų emigracijos metų.


Inventorizacija / Inwentaryzacja

Lenkija / Kino studija: Paweł Łoziński Produkcja Filmów / 2010, 9 min.

Scenarijaus autorius ir režisierius: Paweł Łoziński
Operatorius: Paweł Łoziński

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" spalio 2 d. 17.00 val.

Miesto centre inventorizuojami 30 hektarų. Pirštai keliauja per nutrintą užrašą. Nuo kiekvienos raidelės nuvalytos žemės, ji rūpestingai iššifruota, turi prasmę. Filmas yra trumpas metaforiškas pasakojimas apie tai, kaip atrandami netolimos praeities pėdsakai, atkuriamas dingęs miestas.

 

R. VERBOS FILMŲ RETROSPEKTYVA

Programa „Šimtamečių godos“

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" rugsėjo 24 d. 16.30 val.

Senis ir žemė

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1965, 2 d., 20 min.
Scenarijaus autoriai: Grigorijus Kanovičius, Vytautas Rimkevičius, Robertas Verba
Operatoriai: Vladimiras Kostiugovas, Robertas Verba

Roberto Verbos kaip režisieriaus debiutas. Kino kritiko Laimono Tapino teigimu, „nedažnai pasitaiko, kad jau pirmas kino režisieriaus filmas būtų pasisekęs. (...) ir jau visai retas reiškinys, kad pirmas kūrinys pasuktų į naujas vėžes visą kinematografiją. Roberto Verbos pirmagimis – filmas „Senis ir žemė“ lietuvių dokumentiniam kinui turėjo būtent tokios įtakos.“
Pats R. Verba savo herojų Anuprą Trimonį iš Molėtų rajono Kazokiškių kaimo vadina filosofu, patriarchališko Lietuvos kaimo šviesuoliu.

Vincas Svirskis

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1967, 10 min.
Scenarijaus autorė: Irena Kostkevičiūtė
Operatoriai: Vladimiras Kostiugovas, Robertas Verba

Filmas apie XIX amžiaus pabaigos lietuvių liaudies menininką, medžio skulptūrų autorių. Idėją kine įamžinti dar išlikusius – laiko ir sovietų valdininkų neišnaikintus – tautos talento kūrinius pasiūlė menotyrininkė Irena Kostkevičiūtė, knygos apie Vincą Svirskį autorė. Filmavimo grupė dirbo Kėdainių rajone, kur V. Svirskio daugiausia sukurta kryžių ir rūpintojėlių. R. Verba parodo šiuos kūrinius kaip gamtos dalį, gamtą – kaip jų įkvėpėją. Prisiminimus apie V. Svirskį dalijasi kaimo senoliai. Užfiksuoti ir V. Svirskio kūrinių likimai – žmonės pasakoja, kur kryžiai išliko, kur ir kaip jie sunyko.

Čiutyta rūta

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1968, 20 min.
Scenarijaus autoriai: Algirdas Verba, Robertas Verba
Operatorius: Robertas Verba

Epizodai iš etnografinio pagyvenusių žmonių spektaklio „Kupiškėnų vestuvės“ – jų jaunystės papročiai, dainos ir raudos – gretinami su R. Verbos filmuoto laikotarpio vestuvėmis, papročiais ir dainomis. Senų žmonių prisiminimai, kodėl tuokdavosi ir kaip gyveno, su šiandieninių jaunųjų atsakymais.

Šimtamečių godos

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1969, 20 min.
Scenarijaus autoriai: Albinas Šukelis, Robertas Verba
Operatoriai: Robertas Verba, Algirdas Tarvydas

Šimto metų sulaukę kaimo žmonės pasakoja, kaip gyveno. Šimtamečius surinkti padėjo Lietuvos regionų kraštotyrininkai. Senukai būdavo suvežami į šimtamečių pagerbimo iškilmes, kurios  specialiai filmuotos. Visi – iš vargingų šeimų, „biednų tėvų vaka“, kaip sakoma filme.

Programa „Išeinu, kad sugrįžčiau“

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" rugsėjo 26 d. 20.40 val.

Ieva Simonaitytė

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1970, 20 min.
Scenarijaus autorė: Bronė Katinienė
Operatoriai: Robertas Verba, Algirdas Tarvydas

Netradicinis mokomasis filmas, linksmai, įžvalgiai atskleidžiantis rašytojos asmenybę per įvairius susitikimus – su kraštiečiais, giminėmis, bičiuliais. Pasodinęs Ievą Simonaitytę su Juozu Baltušiu žiūrėti ir komentuoti save, įamžintus kino juostoje, Robertas Verba ne tik sukūrė gyvus gyvų klasikų portretus, bet ir davė idėjų būsimiems portretistams.

Seserys

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1973, 20 min.
Scenarijaus autoriai: Anzelmas Lileikis, Robertas Verba
Operatorius: Aloyzas Jančoras

Artėjant Mikalojaus Konstantino Čiurlionio šimtmečiui, tapo svarbūs visi žmonės, nors kiek su juo susiję. Filmo herojės – menininko seserys Jadvyga ir Valerija Čiurlionytės. Robertui Verbai paprastai rūpėdavo atskleisti žmogų, jis net nepabrėždavo skirtumo tarp įžymybės ir niekam nežinomo kaimo žmogaus. Ir „Seseryse“ režisierių domina dviejų garbaus amžiaus seserų bendravimas, jų būsenos, santykiai, atrodytų, nereikšmingos replikos.

Maestro jaunesnysis

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1973, 10 min.
Scenarijaus autoriai: Laima Pangonytė, Robertas Verba
Operatorius: Aloyzas Jančoras

Kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus portretas sukurtas stebint jį grojantį, bendraujantį su jaunąja publika ir su tėvu, žinomu kompozitoriumi Viktoru Kuprevičiumi. Kaip pažymėjo kino kritikas Saulius Macaitis, kurti filmą, susidedantį beveik vien iš portretų, buvo rizikingas sumanymas. Tačiau, kai filmavimo aikštelėje susiduria toks atidus kino portretistas kaip Robertas Verba ir tokia visapusiškai įdomi asmenybė kaip G. Kuprevičius, „stebėti žmogų, viso filmo metu beveik neišeinantį iš kadro, labai įdomu. Jis prikausto žiūrovų dėmesį, jo nuotaikų amplitudė sukelia žiūrovams gausybę emocijų.“

Toli nuo tėvynės

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1983, 20 min.
Scenarijaus autorė: Laima Pangonytė
Operatoriai: Robertas Verba, Eugenijus Macius

Filmas apie Kanadoje ir JAV gyvenančius lietuvių dailininkus: Juozą Bakį, Vytautą K. Jonyną, Ramojų Mozoliauską, Anastaziją ir Antaną Tamošaičius, Eleną Urbaitytę, Adolfą Valešką, Viktorą Vizgirdą, Kazimierą Žoromskį, Giedrę Žumbakienę. Panaudota medžiaga, kurią Robertas Verba filmavo JAV ir Kanadoje, filmuota ir dailininkams viešint Lietuvoje. Keletas dailininkų minčių: „Tėvų žemė viskas yra!“; „Sunku visur“; „Ką mes bekuriam, mums vis tiek išeina lietuviškos formos, tų linijų jėga vis tiek yra labai lietuviška“; „Ir kadangi aš esu gimęs Lietuvos kaime, ir Lietuvos kaime užaugęs, tai pas mane pasiliko kraujuje, ir to nieks atimti negal“; „Man Lietuva niekad nebuvo mirus.“

„Lituanikos“ sparnai

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1983, 20 min.
Scenarijaus autoriai: Laima Pangonytė, Robertas Verba
Operatorius: Stasys Griškevičius

Filmas skirtas Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą penkiasdešimtmečiui. S. Dariaus ir S. Girėno istorija visiems žinoma, bet ką ji reiškia?

Greta kronikos, kurioje užfiksuota, kaip S. Darius ir S. Girėnas dar tik ruošiasi skrydžiui Amerikoje, Robertas Verba vis įmontuoja senų inteligentų, dar menančių skrydį kaip savo gyvenimo dalį ir spėliojančių apie lakūnų žuvimo aplinkybes, monologus. O nuosprendį paskelbia diktorius, cituojantis to meto žurnalistų kartų sąmojį: „Dabar laidotuvės kainuos mums brangiau, nei būtų kainavęs gero lėktuvo įrengimas.“ Diktoriaus balsas, skaitantis ano meto laikraščius, pranešimus apie skrydį, komentuojantis įvykius, primena tą, kurio žmonės klausydavo per radijo programą „Amerikos balsas“.

 

Programa „Paskutinė vienkiemio vasara“

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" spalio 1 d. 17.00 val.

Paskutinė vienkiemio vasara

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1971, 20 min.
Scenarijaus autoriai: Laima Pangonytė, Robertas Verba
Operatoriai: Robertas Verba, Aloyzas Jančoras

Filmo tema – žmonių iškėlimas iš vienkiemių į gyvenvietes. Šeimos filmuojamos ir kalbinamos jų senuosiuose kiemuose prieš pat išsikraustymą. Ardomi giminės lizdai, kur gyventa ilgus metus. Šis filmas – Roberto Verbos atsisveikinimas su kaimo žmonėmis. O reikalauta, kad būtų atspindėtas džiaugsmingas sovietinio gyvenimo procesas – kolūkių gyvenviečių kūrimas ir jų patogumas.

Meilė pražydo sekmadienį

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1976, 20 min.
Režisieriai: Laima Pangonytė, Robertas Verba
Operatoriai: Robertas Verba, Eugenijus Macius

Sovietinių civilinių apeigų – vestuvių, vardynų, laidotuvių – tradicijų reklama. Diktoriaus tekstą atstoja atitinkamų papročių dainos. Manekenai, aprengti šiuolaikiniais jaunavedžių drabužiais, kino studijos mašina vežiojami po liaudies buities muziejų, laukus, filmuojami šimtamečių trobų fone. Ši sustingusi pora „pereina per visą juostą, savo neįprastumu dokumentinėje aplinkoje trikdydama žiūrovą“ – rašė kino kritikė Živilė Pilipavičienė.

Gyvenu savo sapną

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1978, 20 min.
Scenarijaus autoriai ir režisieriai: Laima Pangonytė, Robertas Verba
Operatoriai: Arvydas Baronas, Robertas Verba

Lietuvių išeivių – dviejų jaunimo grupių iš Kanados – viešnagė tėvų žemėje Vilniaus universiteto lituanistikos kursų metu. Ekskursijos po „suvenyrinę“, aprobuotą sovietų Lietuvą ir jaunųjų svečių įspūdžiai, jausmai, mintys apie lietuvybę, tėvynę.

 

Programa „Šventėn“

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" spalio 3 d. 20.10 val.

Susirinko visa Lietuva

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1970, 30 min., fragmentas 10 min.
Scenarijaus autoriai: Laima Pangonytė, Robertas Verba
Operatoriai: Jonas Abaronas, Arvydas Baronas, Aloyzas Jančoras, Zacharijus Putilovas

Režimo stiprėjimo liudijimai – Roberto Verbos filmai apie dainų šventes. Įprasta pabrėžti vien netradicinį, džiaugsmo nuojautos kupiną dešimties minučių etiudą „Šventėn“, kuris atseit sumontuotas iš „didžiojo“ reportažo nuokarpų. O gal „didysis“ sumontuotas iš šio nuokarpų, nes filmas „Šventėn" R. Verbos toks ir buvo sumanytas – parodyti, kaip iš visos Lietuvos renkasi muzikantai. Tik užsakovė – Kultūros ministerija – „pasigedo savęs istorijoje“. Tai, ką R. Verba padarė jos užsakymu, šiandien vertinama atlaidžiai, net ironiškai – kaip neišvengiama duoklė laikui.

Įsižiūrėkime į tą duoklę. R. Verba ir jo grupės operatoriai sugebėjo ir minioje matyti žmones, o per dainų šventes (kitos – 1977 ir 1985 metų) režisierius kaskart rodė šalies būklę. „Susirinko visa Lietuva“ – šviesiausias iš švenčių reportažų.

Sveika, jaunyste

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1977, 20 min.
Scenarijaus autoriai ir režisieriai: Laima Pangonytė, Robertas Verba
Operatoriai: Arvydas Baronas, Eugenijus Macius, Kornelijus Matuzevičius, Algimantas Mikutėnas, Algirdas Petraitis

Studentų dainų šventė Kalnų parke. Norėdami dramaturgiškai paįvairinti ir suvienyti filmą, autoriai įvedė Palangos Juzės personažą, vaidinamą Vytauto Kernagio.
Tai jau 1977-ieji – jauni žmonės linksminasi, džiaugiasi, galėdami būti vieni su kitais ir su bendraamžiais iš tolimų, egzotiškų šalių, o tas džiaugsmas, toji jaunystė leidžia jiems tiesiog nepastebėti ideologinio šventės turinio marazmo.

Ir vėl atėjo šventė

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1985, 50 min., fragmentas 10 min.
Scenarijaus autorius ir režisierius: Robertas Verba
Operatoriai: Stanislovas Griškevičius, Juozas Kazlauskas, Vladas Kostiugovas, Kornelijus Matuzevičius, Algimantas Mikutėnas, Zacharijus Putilovas

Eilinė Dainų šventė, tačiau Robertas Verba sugebėjo parodyti, kaip socializmas nustekeno žmones. Niūriausias režisieriaus filmas. Lietuvos žmonės gyvena taikiu metu, niekas jų niekur neveža, tačiau ideologinis smurtas – kasdienybė. Džiugesys – tariamas, dainininkų ir šokėjų judesiai – automatiški, abejingi. Lietuvių tradicinėje Dainų šventėje – rusiška daina, raudoni kaklaraiščiai, svetimi papročiai. Išprievartautos tautos dokumentas. Ir išprievartauto menininko dokumentas.

Šventėn

Lietuva / Lietuvos kino studija / 1970, 10 min.
Scenarijaus autoriai: Laima Pangonytė, Robertas Verba
Operatoriai: Jonas Abaronas, Arvydas Baronas, Aloyzas Jančoras, Zacharijus Putilovas

Vienas garsiausių Roberto Verbos filmų – apie tai, kaip visos Lietuvos muzikantai ir dainininkai važiuoja į Vilnių dalyvauti Dainų šventėje. Užkulisiai, repeticijos, linksmi nesusipratimai. Kino studijos darbuotojai prisimena, kad kiekvieną kartą, kai buvo peržiūrimas filmas, salė prisigrūsdavo žmonių, nes atsižiūrėti šio filmo neįmanoma. Anot Albino Šukelio: „Ir, kalbėkim atvirai, jam rūpėjo parodyti Lietuvą, jos žmones, kad jie neišnyktų. Jis tuo gyveno.“

 

„Skalvijos“ kino akademijos studentų dokumentinių filmų programa (90 min.)

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" rugsėjo 25 d. – 13 val.

Filmų programą sudaro vyresniųjų klasių moksleivių, studijavusių dokumentinį kiną „Skalvijos“ kino akademijoje, darbai. Kurdami dokumentinį kiną jauni žmonės mokosi stebėti ir pažinti pasaulį – įsižiūri į draugus, domisi savo šeimos istorija, analizuoja juos supančią aplinką. Rinktinėje – skirtingų kursų, kuriems vadovavo režisieriai Tomas Tamošaitis ir Giedrė Beinoriūtė, kurso užduotys ir diplominiai darbai.

 

Vilniaus dokumentintinių filmų festivalio UŽDARYMAS

„Aš perėjau ugnį” Premjera

Dokumentinis / Lietuva, „Studija 2“ / 2010, 38 min.

Scenarijaus autoriai ir režisierius: Audrius Stonys
Operatorius Audrius Kemežys
Garso režisieriai: Viktoras Juzonis, Jonas Maksvytis
Montažo režisieriai: Viktoras Pročkys, Janina Sabeckienė
Prodiuseriai: Arūnas Stoškus, Kęstutis Petrulis

Žiūrėkite:

kino centre "Skalvija" spalio 2 d. 19 val.

Vieną šaltą rudens naktį sudegė jaunos šeimos namai. Nelaimėliai su keturiais vaikais prisiglaudė tuščiame kaimyno name. Kaip prisikelti iš pelenų? Kas mums lieka, kai netenkame visko?

 

Daugiau apie festivalį www.vdff.lt

 

Festivalio įvikio aprašymas aplankytas kartų: 218
1998-2020 e-Space™, kontaktams: info@cinema.lt  www.cinema.lt   maistasinamus.lt