Naujienos Anonsai Repertuaras   Cinema fb Pirk DVD Topai Apie Cinema.lt Paslaugos Reklama
Reklama
 
Filtruoti repertuarą pagal
           
PATKPŠSSav.
FILMAS
JONUKAS IR GRYTUTĖ (2003) 90 min.

Filmas visai šeimai A
Lietuva
Kalba:  lietuvių
Premjera Lietuvoje: 2003 12 19

Lankytojų reitingas:
Režisierius: 
Uždaryti
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Uždaryti
Jūs esate -  balsuotojas
Jūs įvertinote -  balais
Uždaryti

Idėja sukurti šį vaikišką vaidybinį filmą režisieriui Vytautui V. Landsbergiu gimė rašant pasakų knygas vaikams ir jaučiant kinematografinio dėmesio vaikams stygių. Lietuvoje, atkūrus nepriklausomybę, po nostaligiškojo Romo Lileikio filmo "Aš esu", tai antrasis tokio pobūdžio filmas. O juk sovietmečiu sukurti vaikiški Arūno Žebriūno ir kitų režisierių filmai yra pelnę aukštus žiūrovų bei užsienio festivalių vertinimus.

Apie filmą pasakoja jo režisierius Vytautas V.Landsbergis:
"Nuo ankstyvos vaikystės iki šiol gerai prisimenu brolių Grimų pasaką "Jonukas ir Grytutė", o ypač tą šiurpią vietą, kai tėvas savo vaikus palieka vienus miške, o pats, pririšęs prie sauso medžio pliauską, pasišalina... Tą pliauską paskui vėjas daužo į medį - o Jonukas ir Grytutė galvoja, kad tai malkas kapoja jų tėvas. Paskui vaikai, palikti likimo valiai, patenka į nagus raganai, kuri bando juos atšerti, ketindama vėliau suvalgyti.

Tad rašydamas scenarijų neatsitiktinai pasirinkau būtent šią pasaką. Man pasirodė, jog pagrindinės pasakos temos aktualios išliko ir dabar, tiktai įgijo dar drastiškesnes formas Vaikai, augantys kaip pamestinukai, nemylimi ne tik pamočių, bet dažnai ir tėvų, vaikai tapę sekso, organų transplantacijos ar net nelegalaus kontrabandinio įsivaikinimo prekėmis - štai ta realybė, į kurią XXI amžiuje įžengia tėvų pamesti Jonukas ir Grytutė (vaidina jaunieji aktoriai Dominykas Gružinskas ir Diana Vrubliauskaitė).

Naujieji Vytauto V.Landsbergio filmo "Jonukas ir Grytutė" personažai nedaug teprimena brolių Grimų laikų našlaitėlius, išvaromus į mišką piktosios pamotės ir silpnavalio tėvo. Dabartinėje pasakos versijoje jų tėvas - restorano daininkas (aktorius Sigitas Jakubauskas), pamotė - restorano padavėja ir slapto, nelegalia vaikų prekyba beužsiiminėjančio internato direktorė (aktorė Dalia Michelevičiūtė)

Filmas sukurtas iš vaikiškų žaidimų, anekdotų, išdykavimų ir slogaus sapno, kuris prasideda nuo tėvų barnių. Ir štai vieną kartą mama, po tokio barnio išėjusi į parduotuvę parnešti pieno, paslaptingai kažkur prapuola. Nuo tos akimirkos visas Jonuko ir Grytutės gyvenimas pavirsta keistu košmaru. Laimė, kad niūriam, absurdiškam sapnui pasibaigus, viskas grįžta į tą pačią filmo pradžios būseną, kuri buvo prieš mamai prapuolant... Tai tarsi ženklas, kad kažką suvokus, apgailėjus ir pakeitus savo gyvenime, galima pakeisti ir savo likimą, netgi sugrįžtant į "buvusį laiką".

Filme yra dar vienas personažas - senelis, (aktorius Algimantas Masiulis) kurio originalioje pasakos versijoje nebuvo. Tai nežinia kur prapuolusios mamos tėvas - užtikrinantis vaikų globą ir meilę, prapuolus jų motinai... Neveltui mafija (aktoriai V. Masalskis, V. Martinaitis ir D. Miniotas), siekdama destrukcijos ir chaoso, pirmiausiai senelį ir išveža į beprotnamį. Čia senelis pavirsta Ikaru ir išskrenda į rojaus sodą gelbėti vaikų bei jų motinos...

Pragaras, skaistykla ir rojus - tai trys dvasinio pažinimo pakopos, per kurias teks perkopti šio filmo-sapno herojams.

Visada yra sunkiausia atsakyti į klausimą - apie ką yra šis filmas ir kam jis skiriamas.

Tai filmas visai šeimai, norinčiai ne tik atsipalaiduoti, pasijuokti, bet ir pajusti baugų perspėjantį niekam nebereikalingo vaiko pasaulėlį, kuris tampa toks pažeidžiamas piktosioms jėgoms išardžius pagrindinį gamtos ir Dievo tvarinį - šeimą.

Tai kažkas tarp detektyvo, melodramos, komedijos, siaubo filmo ir pasakos...

Filmo scenarijų kūrė pats režisierius, talkon pasikvietęs visą filmavimo grupę - antrąjį režisierių Marių Ivaškevičių, filmo dailininką Rimą Olšauską, operatorių Audrių Kemežį ir daugelį kitų nuoširdžių filmo talkininkų.

Filmo sukūrimą parėmė Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

DIANA  2007-03-31 00:32:41 

o man filmas jonukas ir grytute patiko,seip as jame pati vaidinau buvau grytute...ir manau jis vertas penkiu balu:))Filmo aprašymas aplankytas kartų: 10793
1998-2020 e-Space™, kontaktams: info@cinema.lt  www.cinema.lt   maistasinamus.lt