Naujienos Anonsai Repertuaras   Cinema fb Pirk DVD Topai Apie Cinema.lt Paslaugos Reklama
Reklama
 
Filtruoti repertuarą pagal
           
PATKPŠSSav.
NAUJIENA
Lankytojų reitingas:
Rašyti komentarą
Visos naujienos
Senesnė naujiena
Naujesnė naujiena

Likus porai savaičių iki trilerio „Grobuonys“ starto Lietuvos kino teatruose svarbu išsiaiškinti, kas tai yra „filmo perdirbinys“ ir kuo panašūs bei kuo skiriasi pirmasis filmas „Grobuonis“ (angl. “Predator”) nuo šiandieninio „Grobuonys“ (angl. “Predators”). Kino industrijoje visi žino, jog labai rizikuoja kurdami filmo tęsinį arba naudodami panašų pavadinimą.

Planeta

Pirmojo filmo „Grobuonis“ (angl. „Predator“) išleisto 1987 metais veiksmas vyksta kažkur Lotynų Amerikos džiunglėse, kur komandosų būrys yra pasiunčiamas tam, kad, kaip jie iš pradžių galvoja, iš vietinių sukilėlių nelaisvės išvaduotų svarbų asmenį... Vėliau paaiškėja, kad visa tai – CŽV klerkų triukai, kurie savo juodus darbelius sumanė padaryti raumeningomis komandosų rankomis. Tuo metu čia užklysta tarpgalaktinis medžiotojas, vietinių gyventojų vadinamas „demonu, kuris kolekcionuoja kūnus“.

Naujojo filmo veiksmas iš Žemės persikelia į ateivių planetą.

„Grobuonys“

Su „Grobuonimis“ viskas kur kas paprasčiau. Ateiviai pagrobia ginkluotų žemiečių būrį, išlaipina juos savo planetoje-draustinyje ir be jokių romantiškų preliudijų pradeda juos medžioti.

„Grobuonis“ buvo filmuojamas Meksikoje, „Grobuonys“ – Havajuose.

Plius vienas

Įprastai įvairiausiems tęsiniams/perdirbiniams būdingas karinio kontingento pagausėjimas, tačiau filmo „Grobuonys“ prodiuseris Robertas Rodriguezas ir filmo režisierius Nimrod Antalas buvo saikingi ir prie pirmų aštuonių herojų pridėjo tik vieną naują. Tad dabar Grobuonių planetoje kovoja devyniese: aštuoni žudikai – naujokai ateivių planetoje ir vienas „senis“ (aktorius Laurence Fishburne), kuriam jau keletą medžioklės sezonų pavyksta slėptis apleistoje šachtoje.

...ir padauginti tris kartus

Jeigu pirmame filme „Grobuonis“ ginkluotų žmonių būriui teko vienas ateivis, tai naujoje istorijoje išmintingieji medžiotojai smaginasi jau po tris. Tačiau naujajame filme nebeliko sukilėlių ir „KGB-istų“. Galima pilnai susikoncentruoti ties pagrindine užduotimi – išgyvenimu.

Herojus

Būriui ir vėl vadovauja svetimšalis. Tačiau, jei Arnoldo Schwarzeneggerio herojų visi taip ir vadino Daču, tai Adrieno Brody personažą kažkodėl pavadino Roisu. Galbūt todėl, kad jo pavardė prancūziška.

Ariški raumenys „Grobuonyse“ yra iškeisti į prancūzišką smulkumą. Filmo prodiuseriui ir režisieriui tai buvo principo reikalas. „Laikai pasikeitė. Kur jūs dabar rasite tokius samdinius kultūristus? Irake tarnauja paprasti vaikinai“, - tikino R.Rodriguezas. Tačiau kyla abejonių, ar Adrienas Brody – su jo  nuolatinės aukos amplua („Pianistas“, „Tramdomieji“) – tinka įprastų vaikinų kategorijai. Kita vertus, nesąmoningas laukimas to, kad aktorius štai, štai numes ginklą ir pasidabinęs kostiumu užsisakys sauso prancūziško vyno, prideda veiksmui įtampos ir laukimo.

Paties pirmojo „Grobuonio“ idėja buvo juokelis – kažkas pasakė, kad vienintelis su kuo dar nespėjo susikauti Rocky Balboa – tai ateivis iš Steveno Spielbergo filmo „E.T.“.

Moterys būryje

Kaip ir 1987 metų juostoje, vyriškoje raumenų masėje pamatysime nuostabią moteriškosios lyties atstovę. Originaliame filme tai buvo mergina iš sukilėlių būrio. R.Rodriguezo filme už moterišką elementą yra atsakinga snaiperė iš Lotynų Amerikos. Negana to, abejuose filmuose būtent merginos pasakoja „legendą apie grobuonis“. Sukilėlė – apie demonus, kurie pasirodo džiunglėse per pačius didžiausius metų karščius ir galabija vietinius; snaiperė – apie būrį, kuris 1987 metais išėjo į užduotį džiunglėse „bet grįžo tik vienas...“. Ir tas pats visas išsitepliojęs.

„Mes gelbėjimo būrys, o ne žudikai“

Ir štai priartėjome prie esminių skirtumų. „Grobuonyje“ Dačas ir jo sėbrai buvo rimti vyrukai, ir tuo pačiu teigiami herojai. „Mes – gelbėjimo būrys, o ne žudikai“, - aiškino Dačas savo atsisakymą dalyvauti sukilėlių valyme.

R.Rodriguezo filme viskas atvirkščiai. Pirma, visi aštuoni herojai buvo išrinkti, „todėl, kad patys yra grobuonys“ (tarp pastarųjų yra jakudza narys, taip pat vyrukas nukeltas nuo elektros kėdės, kitas vyrukas, kurio į elektros kėdę nespėjo pasodinti ir „angeliško“ veido aktorius Danny Trejo). Antra, jie ne būrys, o „vienišių grupė“. Kitais žodžiais tariant, scenaristai į istoriją įdėjo madingą „moralinį aspektą“ – mirti užsitarnavo visi, o išgyvens tas, kuris laiku atgailaus.

Patys Grobuonys, anksčiau nepuldavę neginkluotų, per ilgus savo safarių praktikos metus tapo kur kas mažiau išrankūs.

Naminiai gyvūnai

Originalioje juostoje džiunglės buvo kaip džiunglės: be sukilėlių ir rusų jose buvo galima sutikti šernų, gyvačių, ūdrų ir netgi šeškų. Perdirbinyje džiunglės taip pat, kaip džiunglės. Tik svetimoje planetoje. Mėlynų žmonių čia nepamatysime, nes R.Rodriguezo studijai „Troublemaker Studios“ išskirtiniams specialiems efektams neužteko finansų, bet autentiškos gyvūnijos mes tikrai išvysime.

Biudžetai

Pirmasis filmas jo kūrėjams kainavo 18 milijonų dolerių, „Grobuonys“ – apie 40 milijonų, kurie šiandienos mastais, taip pat nėra daug.

„Na tu ir šlykštus“

Naujame filme dominuoja ne vienas, o du Grobuonių porūšiai – klasikinis ir Juodasis Supergrobuonis. Klasikiniam Grobuoniui sugrąžino jo originalią išvaizdą, Juodam scenarijaus autorius R.Rodriguezas specialiai pakvietė Howardą Bergerį. H.Bergeris yra gavęs „Oskarą“ už geriausią grimą, o šio meistro kelias į pripažinimą prasidėjo kaip tik „Grobuonio“ filmavimo aikštelėje.

Dar kalbama, kad tokias specifines žiaunas Grobuoniui sugalvojo pats Stevenas Spielbergas.

„Grobuonis“ ir „Grobuonys“

Vienoje iš pačių pirmųjų „Grobuonio“ scenų vaidino Jean Claude Van Damme. Tačiau veiksmo filmų žvaigždė pakankamai greitai suprato, kad jam patikėtas „spec-efekto“ vaidmuo ir supykęs atsisakė toliau dalyvauti projekte.

Filmuoti medžiais šokinėjantį Grobuonį, kūrėjai bandė panaudoti beždžionę, bet šioji nuolat nusiplėšdavo nuo savęs kostiumą ir šios idėjos teko atsisakyti. Vėliau Grobuonį vaidino 2,18 metro ūgio aktorius Kevin Peter Hall. „Grobuonyse“ vieną iš Supergrobuonių suvaidino 2,01 metro ūgio Derek Mears – Jasonas iš filmo „Penktadienis 13“. Arnoldas Schwarzeneggeris savo ruožtu yra 1,88, o Adrienas Brody – 1,85 metro ūgio.

...svetimiems įeiti draudžiama

Po „Grobuonio“ režisierius John McTiernan net ir nemąstė apie galimybę pratęsti šią istoriją. Jis susuko kitą kultinį filmą – „Kietas riešutėlis“ – ir prie filmų apie ateivius daugiau nebegrįžo. 1990 metais kino ekranuose pasirodė „Grobuonis 2“, kurį susuko Steven Hopkins, tuo metu savo filmografijoje jau turėjęs „Košmarą Guobų gatvėje 5“, tai yra jau buvo pripratęs rankioti trupinius nuo didelių idėjų. Dar po keturiolikos metų pasirodė režisieriaus Paul W. S. Andersono „Svetimas prieš Grobuonį“, kuris vėliau atsisakė filmuoti antrą dalį ir ėmėsi savo „Absoliutaus blogio“.

Ir žodžiais ir darbais

Prisiekęs laikytis numatytų tikslų perkrauti franšizę, prodiuseris R. Rodriguez ir režisierius N.Antal nuo pat pirmos darbo dienos nuolat visus ir kiekvieną tikino savo atsidavimu filmui, su pradine medžiaga žadėjo elgtis labai delikačiai ir savo žodį ištesėjo. Pačius Grobuonis jie kiek įmanoma paliko originalios išvaizdos, palikdami jiems visus pagrindinius žaisliukus: trikampius taikiklius, elegantiška apyrankes ir liguistą potraukį kolekcionuoti.

Ir dar kai kas, ką galima sutikti abejuose filmuose?!

Tokie gebėjimai, kaip nematomumas, gebėjimas matyti šilumą ir mokėjimas atkartoti žmogaus kalbą... Scena kur žmogui ištraukiamas stuburas. Žmogaus ir Grobuonio kardų dvikova (pirmame filme ši scena liko už kadro). Kritimas į krioklį. Ir kaip gi be scenos, kur be marškinėlių reikia išsivolioti purve. Neva todėl nebeveikia Grobuonio termovizoriai.


"Forum Cinemas" informacija

  
Uždaryti
Jūs esate -  balsuotojas
Jūs įvertinote -  balais
Uždaryti
Uždaryti
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Naujienos aprašymas aplankytas kartų: 1492
1998-2021 e-Space™, kontaktams: info@cinema.lt  www.cinema.lt   maistasinamus.lt